Metallityöväen Liitto

Teollisuusliiton valtuusto 2017

Metallityöväen liiton ylimääräisessä liittokokouksessa 18.5.2017 valittu Teollisuusliiton valtuusto.

Valtuuston jäsenet ja varajäsenet PDF 
 

Valtuuston puheenjohtaja Jyrki Levonen
1. varapuheenjohtaja Aimo Lahtinen
2. varapuheenjohtaja Reija Mettovaara
3. varapuheenjohtaja Jarkko Jokinen

Helsinki

Karita Lahtinen

Ammatti: tuotantotyöntekijä
Työpaikkakunta: Helsinki
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Ilpo Haaja, Sami Heikkinen, Jan Ihander

Kirsi Niemelä

Ammatti: pääluottamusmies
Työpaikkakunta: Helsinki
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Jouni Holopainen, Jani Riikonen, Jarno Hämäläinen

Uusimaa

Raimo Kantonen

Ammatti: pääluottamusmies
Työpaikkakunta: Vantaa
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Teemu Tuiskula, Sini Salminen, Pasi Vahtermo

Mikael Kölhi

Ammatti: asentaja
Työpaikkakunta: Riihimäki
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Sanna Sipola, Jouni Määttä, Tuomas Jakovesi

Reija Mettovaara

Ammatti: hioja
Työpaikkakunta: Raasepori
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Hannu Huttunen, Jarmo Partanen, Pasi Häkkinen

Esa Salminen

Ammatti: ups-asentaja
Työpaikkakunta:  Espoo
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Jarmo Mäkinen, Tero Suominen, Minna Forsman

 

Varsinais-Suomi

Marika Ilola

Ammatti: elektroniikkatyöntekijä
Työpaikkakunta: Paimio
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Sirpa Rajalampi, Vesa Oja, Tuukka Virtanen

Janne Laulumaa

Ammatti: elektroniikkatyöntekijä
Työpaikkakunta: Kaarina
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Jani Pöllä, Anu Talja, Johanna Mäkirinne

 

Heikki Lindgren

Ammatti: hitsaaja
Työpaikkakunta: Turku
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Susanna Kiukainen, Markku Hakanen, Antti Kauppi

 

 Mauri Partanen

Ammatti: pääluottamusmies
Työpaikkakunta: Uusikaupunki
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Jouni Varjonen, Mika Pirinen, Tapani Juhala

Anne-Mari Toikka


Ammatti: vaihetyöntekijä
Työpaikkakunta: Somero
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Jouni Ojala, Merja Viljamaa, Juha Uutela

 

 Satakunta

Jyrki Levonen

Ammatti: tuotantotyöntekijä
Työpaikkakunta: Pori
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Mika Rostedt, Juha Virta, Kari Poutanen

 

 Mari Raikisto


Ammatti: vaihetyöntekijä
Työpaikkakunta: Luvia
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Marko Iltanen, Sami Paavilainen, Petri Elo

Ari Saukkokoski

Ammatti: valimotyöntekijä
Työpaikkakunta: Pori
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Topi Maanavilja, Jari-Pekka Virtanen, Ari Viljanen
 

 

Janne Vainio

Ammatti: työpaikan yhdysmies
Työpaikkakunta: Eurajoki
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Hannu Nurmela, Markku Sievers, Anne-Maj Iltanen
 

Vesa Vuorenmaa

Ammatti: pääluottamusmies
Työpaikkakunta: Kankaanpää 
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Petri Ahokangas, Juhani Mäkiranta, Sanna Bord

Jari-Matti Välkkynen

Ammatti: koneistaja
Työpaikkakunta: Kokemäki
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Jarmo Hämäläinen, Mervi Viinamäki, Tapio Keinonen

 Häme

 

Harri Asunen

Ammatti: hioja
Työpaikkakunta: Nastola
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Samuli Hakkarainen, Karo Suoknuuti, Petri Lehtonen

 

Jarkko Jokinen

Ammatti: koestaja
Työpaikkakunta: Lahti
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Marko Schroderus,  Antti Walther, Sami Grönlund

 

Vesa Niininen

Ammatti: koneistaja
Työpaikkakunta: Forssa
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Heikki Seppälä, Timo Kerkkonen, Markus Heinämäki

 Pirkanmaa

 

Markus Haataja

Ammatti: koneasentaja
Työpaikkakunta: Tampere
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Jarkko Mäkipää, Marja-Leena Huitula, Jari Kairajärvi

 

Tommi Suvela

Ammatti: lämpökäsittelijä
Työpaikkakunta: Nokia
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Jari Kaihlamäki, Susanna Huuskonen, Jukka-Pekka Kuisma

Mikko Virolainen

Ammatti: tarkastaja
Työpaikkakunta: Akaa
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Antti Maijala, Pasi Tallila, Timo Antila

 Kaakkois-Suomi

Ari Kunttu

Ammatti: asentaja
Työpaikkakunta: Kouvola
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Marko Taipale, Lari Haikonen, Mikko Seppälä

Iikka Marttinen

Ammatti: koneistaja
Työpaikkakunta: Kotka
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Kimmo Kapanen, Kirsi Mäkinen, Timo Stålhand

Anssi Piirainen

Ammatti: muuraaja
Työpaikkakunta: Imatra
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Sami Repka, Tero Höglund, Petri Ahvo

Pauli Riekkinen

Ammatti: muovityöntekijä
Työpaikkakunta: Imatra
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Niina Malm, Toni Kailio, Ari Laamanen

 Savo-Karjala

 

Mika Kolehmainen

Ammatti: valimotyöntekijä
Työpaikkakunta: Iisalmi
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Tuula Hyvärinen, Veijo Tirkkonen, Ari Häkkinen 

 

Miia Soininen

Ammatti: tarkastaja
Työpaikkakunta: Leppävirta
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Sini Vainio, Tapio Maksimainen, Joni Pitkänen

Arto Venäläinen

Ammatti: koneistaja
Työpaikkakunta: Siilinjärvi
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Sami Piippo, Pasi Jolkkonen, Jari Aittokoski

 Keski-Suomi

 

Aimo Lahtinen

Ammatti: levyseppä
Työpaikkakunta: Jämsä
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Mika Korpela, Veli Häkkinen, Jarmo Nissi

 

Tarmo Lukkarinen

Ammatti: CNC-sorvaaja
Työpaikkakunta: Muurame
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Anssi Tirkkonen, Helena Kurvinen, Janne Veikkolainen

 

Sami Tuominen

Ammatti: robotinkäyttäjä
Työpaikkakunta: Saarijärvi
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Mervi Hokkanen, Tarmo Pekonen, Sanna Paatelainen

 Vaasa

Ilkka Nordström

Ammatti: tarkastaja
Työpaikkakunta: Pietarsaari
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Maria Pietari, Sanni Taipalus, Hannu Aho

 

Petri Partanen

Ammatti: pääluottamusmies
Työpaikkakunta: Kokkola
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Vesa-Matti Räisälä, Janne Koskimäki, Kalevi Mäntykoski

Ari Rintala

Ammatti: työsuojeluvaltuutettu
Työpaikkakunta: Vaasa
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Kairi Alanko, Michel Jokiranta, Niko Manninen

Tapio Ruostetoja

Ammatti: koestaja
Työpaikkakunta: Vaasa
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Janne Kotanen, Tero Sulkakoski, Jukka-Pekka Tunkkari
 

 Oulu

 

Heikki Ahtimaa

Ammatti: laitosasentaja
Työpaikkakunta:  Raahe
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Reijo Hildén, Pentti Haapaniemi, Kari Junnila
 

 

Keijo Alahuhtala

Ammatti: operaattori
Työpaikkakunta: Oulu
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Antti Leinonen, Kimmo Loukusa, Tuula Jokelainen

Jouni Lämpsä

Ammatti: pääluottamusmies
Työpaikkakunta: Otanmäki
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Antti Hautajoki, Eero Heikkinen, Riitta Kyllönen
 

Tarmo Tyni

Ammatti: hitsaaja
Työpaikkakunta: Taivalkoski
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Kaisa Telekäinen, Jari Männikkö, Veli Hietaniemi
 

 Lappi

Jani Kolmonen

Ammatti:  hitsaaja
Työpaikkakunta: Keminmaa
Henkilökohtaiset varajäsenet:
 Kari Purmonen, Timo Jansson, Johanna Seppälä

Tommi Sauvolainen

Ammatti: crk-sulattaja
Työpaikkakunta: Tornio
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Jari Myllykoski, Tomi Törönen, Mika Koskelainen
 

 Auto- ja konealat

 

 Juhani Jara

Ammatti: maansiirtokoneasentaja
Työpaikkakunta: Viiala
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Jan Backman, Henri Heiskanen, Joni Suutari

 

Petteri Männistö

Ammatti: asentaja
Työpaikkakunta: Kokkola
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Jere Lehto, Eero Rummukainen, Jari Paldan

Sandra Roos

Ammatti: automyyjä
Työpaikkakunta: Helsinki
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Antti Mäki, Jarkko Rantanen, Tenho Vehmas

Harri Valkonen

Ammatti: kuorma-automekaanikko
Työpaikkakunta: Laukaa
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Marko Vaara, Vesa Nurmi, Keijo Larila

Huolto ja kunnossapito

Kimmo Sandelin

Ammatti: koneasentaja
Työpaikkakunta: Jyväskylä
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Ari Nurmela, Jyrki Kovala, Jari Aranko

Pelti- ja teollisuuseristysala

Kristian Toikka

Ammatti: laserleikkaaja
Työpaikkakunta: Vaasa
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Sami Kääpä, Mikko Paavolainen, Tero Liikola

 Kaivosala

 

Jouni Jussinniemi

Ammatti: työsuojeluvaltuutettu
Työpaikkakunta: Pyhäsalmi
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Juha Karppinen, Antti Marjamäki, Mari Mäkelä

 

Teppo Kulo

Ammatti: kunnossapitoasentaja
Työpaikkakunta: Sastamala
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Jukka Taskinen, Jaakko Miettinen, Ari Kukkurainen 

Jalometalliala

Anna Andersson

Ammatti: kultaseppä
Työpaikkakunta: Helsinki
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Kati Leppäjärvi, Kari Keränen, Mika Eklund

 

Marja Karjalainen

Ammatti: tuotantotyöntekijä
Työpaikkakunta: Hämeenlinna
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Minna Polvela, Harri Koivunen, Janne Pykälistö

Ruotsinkielinen

Daniel Hannus

Ammatti: eristysvalukokooja
Työpaikkakunta: Porvoo
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Viktor Kock, Kim Virkama, Erik Enholm