Metallityöväen Liitto

182 metalliliittolaista 107 kunnanvaltuustoon

Vuoden 2012 kuntavaaleissa valittiin sadanseitsemän kunnan valtuustoon 182 Metalliliiton jäsentä.

Valituksi tuli Sosialidemokraattisen Puolueen listoilta 101 jäsentä, Vasemmistoliiton listoilta 58, Perussuomalaisten listoilta 14, Keskustan listoilta 4, Suomen Kommunistisen puolueen listoilta 2, Kokoomuksen listoilta 1 sekä yksi Pro Tornio – kuntalaisten parhaaksi yhteislistalta ja yksi Haloo Vimpeli -ryhmästä.

Eniten metalliliittolaisia valittiin Tornion valtuuston, johon pääsi seitsemän liiton jäsentä. Viiteen valtuutettuun päästiin Karkkilassa, neljään valtuutettuun Hangossa, Janakkalassa ja Nastolassa.

Ehdolla kuntavaaleissa oli ainakin 798 Metalliliiton jäsentä.

Valituksi tulleet Metalliliiton jäsenet aakkosjärjestyksessä kunnittain

(päivitetty 14.11.2012)

AKAA
Antti Maijala, levyseppä-hitsaaja, Vasemmistoliitto
Mikko Virolainen, tarkastaja, Vasemmistoliitto

ALAJÄRVI
Jukka-Pekka Matintupa, koneistaja, SDP

ESPOO
Kari Uotila, kansanedustaja, Vasemmistoliitto

EURA
Hannu Heikkilä, hitsaaja, SDP
Hannu Paavilainen, CNC-koneistaja, SDP

EURAJOKI
Jarkko Kivisalo, hitsaaja, Perussuomalaiset
Hannu Liimola, levyseppä, SDP
Markku Palonen, eläkeläinen, SDP

HAAPAJÄRVI
Reijo Puranen, laitosmies, eläkeläinen, SDP

HANKO
Keijo Larila, pääluottamusmies, SDP
Marko Niemi, opiskelija, Vasemmistoliitto
Kirsi Nylund, työsuojeluvaltuutettu, SDP
Raili Peni, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Esko Tolvanen, eläkeläinen, SDP

HARJAVALTA
Tapio Keinonen, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto

HEINOLA
Juha Kari, ilmastointiasentaja, Vasemmistoliitto
Seppo Winter, eläkeläinen, SDP

HOLLOLA
Kari Hyytiä, työehtosihteeri, SDP

HUMPPILA
Juha Rantanen, hitsaaja, SDP

HYVINKÄÄ
Pasi Karttunen, pääluottamusmies, SDP
Juhani Kouhia, yritysneuvoston puheenjohtaja, Vasemmistoliitto
Jukka Nieminen, raudoittaja, Vasemmistoliitto

HÄMEENKYRÖ
Esa Järvenpää, autonasentaja, SDP

IISALMI
Timo Haverinen, aluetoimitsija, SDP
Mika Kolehmainen, valimotyöntekijä, SDP

IKAALINEN
Jukka Mattila, levyseppä, Vasemmistoliitto

ILOMANTSI
Mika Purmonen, tiiminvetäjä, Perussuomalaiset

IMATRA
Jukka Kärnä, kansanedustaja, SDP
Niina Malm, lastaaja, SDP
Anssi Piirainen, muuraaja, Vasemmistoliitto

ISOKYRÖ
Erkki Kuusikko, kunnallisneuvos, SDP

JANAKKALA
Jarmo Forss, metallimies, SDP
Markus Heinämäki, asentaja-koneistaja, SDP
Kalevi Ilmarinen, kunnallisneuvos, SDP
Piia Nylund, pukuompelija, kokoaja, SDP
Ari-Pekka Jaatinen, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto

JOKIOINEN
Petri Lehtonen, langanvetäjä, Vasemmistoliitto
Pauli Myllyoja, asentajakoneistaja, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Charlotte Nummenranta, metallityöntekijä, Vasemmistoliitto

JUANKOSKI
Veijo Tirkkonen, rakennuskorjaus- ja valmistustyöntekijä, SDP

JYVÄSKYLÄ
Pentti Mäkinen, pääluottamusmies, SDP

JÄMSÄ
Jukka Haaparanta, putkimies, Perussuomalaiset

KAJAANI
Jouni Lämpsä, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto

KANNONKOSKI
Jorma Ruotsalainen, eläkeläinen, SDP

KARKKILA
Eino Hellsten, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Juha Jumisko, järjestötyöntekijä, SDP
Harri Lindfors, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Veikko Raunio, laadunohjaaja, Vasemmistoliitto
Tero Vepsäläinen, koneistaja, SDP

KAUHAVA
Mathias Pukkila, pääluottamusmies, SDP

KEMI
Esko Särkelä, prosessinhoitaja, Perussuomalaiset

KEMIJÄRVI
Janne Jussila, metallimies, SDP

KEMINMAA
Helena Halttu, autosihteeri, Vasemmistoliitto

KEMIÖNSAARI/KIMITOÖN
Esko Antikainen,metallityöntekijä / metallarbetare, Vasemmistoliitto / Vänsterförbundet
Bo Vilander, elreparatör, SDP

KEMPELE
Jouko Etelä, kiinteistökoordinaattori, SDP

KERAVA
Kari Kuulas, eläkeläinen, Vasemmistoliitto

KEURUU
Anssi Nieminen, koneistaja, SDP

KIRKKONUMMI
Tero Suominen, laadunvalvoja, SDP

KIURUVESI
Sami Piippo, levyseppä-hitsaaja, Vasemmistoliitto

KOKEMÄKI
Hannu Nevala, prosessinhoitaja, SDP
Jari-Matti Välkkynen, CNC-koneistaja, Vasemmistoliitto

KOKKOLA
Esa Kant, koneasentaja, SDP

KOLARI
Voitto Vaattovaara, metsuri, välinehuoltaja, Vasemmistoliitto

KOTKA
Pirjo Tujula, levyseppä-hitsaaja, Vasemmistoliitto

LAHTI
Rami Lehto, sähkövoimatekniikan mekaanikko, Perussuomalaiset

LAPPEENRANTA
Sanna Kujala, yhteisöpedagogi, SDP

LAUKAA
Esko Tammenoja, eläkeläinen, SDP

LEPPÄVIRTA
Tuomo Luostarinen, eläkeläinen, SDP
Veikko Pitkänen, työnjohtaja, SDP

LOHJA
Jukka Peippo, varastonhoitaja, SDP

MASKU
Ilkka Kallio, asentaja, SDP

MIKKELI
Paavo Barck, eläkeläinen, SDP

MULTIA
Helena Kurvinen, hitsaaja, Vasemmistoliitto

MUURAME
Arto Liikanen, metallimies, SDP
Juha Reijonen, tarkastaja, SDP

MYNÄMÄKI
Jari Aalto, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto

MÄNTTÄ-VILPPULA
Jatkola Ilkka, koneistaja, SDP
Pentti Paananen, metallimies, Vasemmistoliitto
Seppo Tamminen, Perussuomalaiset

NAANTALI
Urpo Alho, eläkeläinen, SDP

NAKKILA
Aarne Hintsala, eläkeläinen, Suomen Keskusta
Jari Myllykoski, kansanedustaja, Vasemmistoliitto

NASTOLA
Rauno Grönroos, varastotyöntekijä, SDP
Tapio Hakatie, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Pasi Karjalainen, metallimies, SDP
Reijo Savurinne, koneasentaja, SDP

NIVALA
Jani Ahlholm, työnjohtaja, SDP

NOKIA
Kalevi Heinonen, moottoriasentaja, SDP
Seppo Kallio, kunnallisneuvos, Vasemmistoliitto
Pauli Schadrin, asentaja, Suomen Kommunistinen Puolue SKP

NÄRPIÖ
Roger Kronlund, metallityöntekijä, SDP
Peter Sjökvist, hitsaaja, SDP

ORIMATTILA
Jarkko Jokinen, koestaja, SDP

OULAINEN
Jari Männikkö, pääluottamusmies, SDP

OUTOKUMPU
Pentti Jääskeläinen, eläkeläinen, SDP
Esko Mononen, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Timo Vänskä, koneenasentaja, Vasemmistoliitto

PADASJOKI
Mervi Hännikäinen, vaihetyöntekijä, SDP

PAIMIO
Mika Koskinen, luottamusmies, Vasemmistoliitto
Tomi Nieminen, kokooja, Vasemmistoliitto

PALTAMO
Kari Keränen, autoasentaja, Vasemmistoliitto

PARAINEN
Tom Lindholm, reparatör, SDP
Widar Nyberg, pensionär, SDP

PELLO
Johannes Juuso, kirvesmies, opiskelija, Vasemmistoliitto

PIHTIPUDAS
Marko Tiainen, koneistaja, Perussuomalaiset

PIRKKALA
Raimo Lehtinen, eläkeläinen, SDP
Rauno Lehtinen, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto

POMARKKU
Jari Jokinen, levyseppä, SDP
Olavi Leppänen, hitsaaja, SDP

PORI
Jyrki Levonen, pääluottamusmies, SDP
Rauli Taimi, varastomies, SDP
Ari Vahala, aluetoimitsija, SDP

PYHTÄÄ
Jouko Pöyhönen, eläkeläinen, SDP

PYHÄJÄRVI
Aimo Karvonen, kaivosmies, Vasemmistoliitto
Martti Savolainen, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Asko Torssonen, koneasentaja, SDP

PÄLKÄNE
Jani Luukkonen, metallimies, Perussuomalaiset

RAAHE
Joni Lackström, käyttömies, Vasemmistoliitto
Asser Siuvatti, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Pirkko Valtanen, elektroniikkatyöntekijä, SDP

RAASEPORI
Ulf Heimberg, arbetarskyddsfullmäktig, SDP
Jorma Pelkonen, asentaja, SDP

RAISIO
Janne Laulumaa, pääluottamusmies, SDP
Jyrki Yrttiaho, kansanedustaja, Vasemmistoliitto

RAUMA
Tauno Dahlberg, huoltoasentaja, SDP
Keijo Huunonen, eläkeläinen, SDP
Heikki Luukkonen, levyseppä, SDP

RIIHIMÄKI
Kari Vilkman, työehtosihteeri, SDP

RUSKO
Jorma Rand, levyseppä, Vasemmistoliitto

SAARIJÄRVI
Antti Siikaranta, varustelija, SDP
Sami Tuominen, robotinkäsittelijä, SDP

SASTAMALA
Reino Sivonen, eläkeläinen, SDP

SAVONLINNA
Markku Nousiainen, levyseppä-hitsaaja, SDP
Olli Sironen, levyseppä, SDP

SIEVI
Ari Ahola, työsuojeluvaltuutettu, Perussuomalaiset

SIIKAJOKI
Keijo Mustonen, polttoleikaaja, Suomen Keskusta
Sami Nyman, käyttömies, Vasemmistoliitto

SIPOO
Kjell Grönqvist, teknillinen asiantuntija, SDP

SODANKYLÄ
Juha Karppinen, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto

SUONENJOKI
Pentti Huuskonen, hitsaaja, Vasemmistoliitto
Hannu Matilainen, levyseppä-hitsaaja, SDP

SÄKYLÄ
Juha Nummela, kunnallisneuvos, SDP

TAIVALKOSKI
Urpo Kortetjärvi, varastomies, SDP

TAMPERE
Jukka Gustafsson, kansanedustaja, SDP
Ilpo Sirniö, logistiikkatyöntekijä, SDP

TORNIO
Merja Aalto, nosturinkuljettaja, Vasemmistoliitto
Teemu Kalliokoski, prosessinhoitaja, Suomen Keskusta
Juhani Keinänen, murskaaja, Perussuomalaiset
Toni Keränen, nosturinkuljettaja, Vasemmistoliitto
Arto Liikamaa, prosessinhoitaja, Pro Tornio - Kuntalaisen parhaaksi yhteislista
Olavi Parkkila, prosessinhoitaja, Vasemmistoliitto
Mari Tuomaala, materiaalisiirron valvoja, SDP

TURKU
Pasi Heikkilä, levyseppä, Vasemmistoliitto
Sauli Saarinen, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Johannes Yrttiaho, tiedottaja, Vasemmistoliitto

ULVILA
Pertti Kurppa, eläkeläinen, SDP
Mika Rostedt, koneenhoitaja, SDP
Seppo Virtanen, eläkeläinen, SDP

URJALA
Janne Suonpää, koneistaja, Kokoomus

UURAINEN
Risto Lähteenmäki, metallimies, SDP

UUSIKAUPUNKI
Pentti Aitamurto, laadunmittaaja, Vasemmistoliitto
Antti Haapavuori, eläkeläinen, SDP
Pertti Haverinen, eläkeläinen, Suomen Kommunistinen Puolue SKP
Jaana Packalén, toimistonhoitaja, SDP

VAASA
Pasi Keskinen, muuntaja-asentaja, Keskustapuolue
Taina Inkeri Lehto , eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Arttu Uhlgren, moottoriasentaja, SDP

VALKEAKOSKI
Kari Helenius, tarkastaja, SDP
Tuomas Laine, NC-koneistaja, Perussuomalaiset

VARKAUS
Risto Eklund, putkiseppä, Vasemmistoliitto

VESILAHTI
Ari Perämaa, sähköasentaja, Perussuomalaiset

VIEREMÄ
Jarmo Kyyrö, metallimies, Perussuomalaiset

VIMPELI
Pasi Sova, metallimies, Haloo Vimpeli -ryhmä

VIROLAHTI
Risto Kouki, asentaja, SDP

YLITORNIO
Arto Salmi, metallimies, Perussuomalaiset

YLIVIESKA
Ahti Törmälä, pintakäsittelijä, Vasemmistoliitto

YLÖJÄRVI
Jussi-Pekka Ahonen, nuorisosihteeri, SDP

ÄHTÄRI
Tapio Järvinen, levyseppä, SDP

ÄÄNEKOSKI
Kari Kiiskinen, turvallisuuspäällikkö, SDP
Jani Korhonen, elektroniikkatyöntekijä, SDP

Jos olet Metalliliiton jäsen ja olet tullut valituksi kunnanvaltuustoon, eikä nimesi ole listalla tai huomaat muuta korjattavaa, ilmoita sähköpostilla ahjo@metalliliitto.fi

Lähde: Oikeusministerin vaalisivut www.vaalit.fi ja Metalliliiton kotisivuille kerätty lista ehdokkaina olleista jäsenistä.