Metallityöväen Liitto

Metalliliittolaiset kuntavaaliehdokkaat 2012

Kuntavaalien vaalipäivä on sunnuntai 28.10.2012. Ennakkoäänestys toimitetaan 17.-23.10.

Alla on luettelo Metallityöväen liiton jäsenistä, jotka ovat ilmoittaneet sähköpostitse osoitteeseen ahjo@metalliliitto.fi olevansa ehdokkaina kuntavaaleissa.

 

Ehdokkaat aakkosjärjestyksessä kunnittain

(päivitetty 25.10.2012)

AKAA
Juhani Jara, maansiirtokoneen asentaja,  Vasemmistoliitto
Tommi Järvinen, hioja, Vasemmistoliitto
Anniina Kauppi, hioja, Vasemmistoliitto
Markku Laaki, oikoja, SDP
Lauri Lehtinen, eläkeläinen, SDP
Antti Maijala, levyseppä-hitsaaja, Vasemmistoliitto
Petri Mattila, asentaja, SDP
Veli-Matti Mikkola, asettaja, SDP
Aki Moisio, laitosmies, SDP
Mikko Virolainen, tarkastaja, Vasemmistoliitto

ALAJÄRVI
Jukka-Pekka Matintupa, koneistaja, SDP
Tero Myllymäki, asentaja, Perussuomalaiset

ALAVUS
Markku Setälä, metallityöntekijä, SDP

ASIKKALA
Antti Broman, metallimies, SDP
Jarmo Laine, menetelmämies, SDP
Reijo Sakari, hitsaaja, SDP

AURA
Olli Tuominen, asentaja, SDP
Risto Tuominen, varastomies, SDP

ESPOO
Satu Nurminen-Hämäläinen, logistiikkatyöntekijä, SDP
Aarne Ukkola, hitsaaja, Vasemmistoliitto
Kari Uotila, kansanedustaja, Vasemmistoliitto
Jari Vilppula, puristinajuri, SDP

EURA
Hannu Heikkilä, hitsaaja, SDP
Kari Krannila, elementtiasentaja, SDP
Hannu Paavilainen, CNC-koneistaja, SDP

EURAJOKI
Jari Heinonen, puristinmies, SDP
Jarkko Kivisalo, hitsaaja, Perussuomalaiset
Hannu Liimola, levyseppä, SDP
Markku Palonen, eläkeläinen, SDP
Seppo Virtanen, eläkeläinen, Vasemmistoliitto

FORSSA
Jari Haake, laboratoriomestari, SDP
Vesa Niininen, jauhemaalari, SDP

HAAPAJÄRVI
Reijo Puranen, laitosmies, eläkeläinen, SDP

HAAPAVESI
Sirkka Joentakanen, elektroniikkalaitteiden valmistaja, Vasemmistoliitto
Petri Puolitaival, tuotantotyöntekijä, Vasemmistoliitto
Reijo Puranen, eläkeläinen, SDP

HALSUA
Antti Ojala, metallimies, SDP

HAMINA
Arto Ahonen, koneasentaja, SDP

HANKASALMI
Kari Taivassalo, mittalaitekalibroija, SDP

HANKO
Robin Friman, koepainaja, Suomen keskusta
Henry Holm, koneasentaja, SDP
Tuula Huldin,metallityöntekijä, SDP 
Kari Hållfast, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Seppo Kinnunen, varastonhoitaja, Vasemmistoliitto
Keijo Larila, pääluottamusmies, SDP
Katri Lönnqvist, kokoonpanotyöntekijä, SDP
Katja Mäkelä, kunnostaja, Vasemmistoliitto
Kirsi Nylund, työsuojeluvaltuutettu, SDP
Raili Peni, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Esko Tolvanen, eläkeläinen, SDP

HARJAVALTA
Pekka Jortikka, erikoismies, Vasemmistoliitto
Jukka Kalliola, eläkeläinen, SDP
Tapio Keinonen, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto
Kaj-Mikko Mäntynen, varastonhoitaja, SDP
Erkki Pulkkinen, kehitysteknikko, SDP
Matti Salomäki, mallinvalmistaja, SDP
Sami Tikka, ajoneuvonkuljettaja, SDP
Tarmo Vajavaara, eläkeläinen, SDP

HATTULA
Petteri Mononen, metallimies, SDP
Taisto Niemi, varastomies, Vasemmistoliitto

HAUSJÄRVI
Niko Masalin, koneistaja, SDP

HEINOLA
Juha Kari, ilmastointiasentaja, Vasemmistoliitto
Seppo Mahkonen, CNC-koneistaja, SDP
Tarja Repo, koneistaja, SDP
Seppo Winter, eläkeläinen, SDP

HELSINKI
Ilpo Haaja, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto
Aulis Haaranen, hitsaaja, SDP
Arto Helenius, Metalliliitonn lakimies,SDP
Petri Ijäs, työkalunvalmistaja, SDP
Juha Kaasinen, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto
Ville Kari, sähkökoneenvalmistaja, Vasemmistoliitto
Taina Karrikka, tuotannon esimies, SDP
Tenho Kellokangas, työsuojeluvaltuutettu, Vasemmistoliitto
Mari Kostamo, sihteeri, Vasemmistoliitto
Karita Lahtinen, tuotantotyöntekijä, Vasemmistoliitto
Sampsa Lehtorinta, automekaanikko, SDP
Marjut Lumijärvi, työsuojelusihteeri, Vasemmistoliitto 
Raimo Riima pääluottamusmies, Vasemmistoliitto

HOLLOLA
Kari Hyytiä, työehtosihteeri, SDP
Samuli Juures, varaosamyyjä, SDP
Markku Nikki, vaihetyöntekijä, SDP
Heikki Rajalin, ilmastointiasentaja, Vasemmistoliitto
Toni Vehmola, kylmälaiteasentaja, SDP

HUITTINEN
Helvi Sairanen, kokooja, SDP
Irja Törmä, eläkeläinen, SDP

HUMPPILA
Juha Rantanen, hitsaaja, SDP

HYVINKÄÄ
Heikki Ahtonen, huoltomies, Vasemmistoliitto
Pekka Haukka-aho, NC-koneistaja, Vasemmistoliitto
Kyösti Jyrkinen, eläkeläinen, Perussuomalaiset
Pasi Karttunen, pääluottamusmies, SDP
Juhani Kouhia, yritysneuvoston puheenjohtaja, Vasemmistoliitto
Heikki Kölhi, koneistaja, SDP
Salme Laitinen, eläkeläinen, SDP
Kari Lindgren, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Anitta Luoto, CNC-sorvaaja, SDP
Lauri Muistola, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Jukka Nieminen, raudoittaja, Vasemmistoliitto
Lars Pekkanen, levyseppä, SDP

HÄMEENKYRÖ
Esa Järvenpää, autonasentaja, SDP
Pekka Kiukainen, koneistaja, Vasemmistoliitto
Ilpo Kärkkäinen, CNC-koneistaja, SDP

HÄMEENLINNA
Janne Heinimäki, työehtosihteeri, SDP
Risto Helminen, levyseppä-hitsaaja, SDP
Jari Kulmala, asentaja, SDP
Lennart Pohjonen, peltiseppä, SDP 
Hanna-Kaisa Rokkanen, CNC-koneistaja, Vasemmistoliitto
Veijo Virtanen, tehdasveturinkuljettaja, SDP

II
Vesa Kangasniemi, metallimies, SDP

IISALMI
Risto Ansamaa, CNC-käyttäjä, SDP
Timo Haverinen, aluetoimitsija, SDP
Mika Kolehmainen, valimotyöntekijä, SDP
Arto Lämsä, elektroniikka-asentaja, SDP

IITTI
Ulla Hurmalainen, tuotekokooja, SDP
Esa Sundberg, eläkeläinen, SDP

IKAALINEN
Jukka Mattila, levyseppä, Vasemmistoliitto
Saija Mäkelä, työturvallisuusasiantuntija, Vasemmistoliitto

ILOMANTSI
Mika Purmonen, tiiminvetäjä, Perussuomalaiset

IMATRA
Jukka Kärnä, kansanedustaja, SDP
Niina Malm, lastaaja, SDP
Anssi Piirainen, muuraaja, Vasemmistoliitto
Antti Riikonen, polttoleikkaaja, SDP
Kai Toikka, eristyspeltiseppä, SDP
Jarkko Tukiainen, autonasentaja, SDP
Markku Viskari, toimitusjohtaja, SDP

INARI
Erkki Mattus, teleasentaja, SDP

ISOKYRÖ
Erkki Kuusikko, kunnallisneuvos, SDP
Simo Perkiö, koneasentaja, SDP
Jari Sillanpää, varastomies, SDP

JANAKKALA
Jarmo Forss, metallimies, SDP
Markus Heinämäki, asentaja-koneistaja, SDP
Kalevi Ilmarinen, kunnallisneuvos, SDP
Piia Nylund, pukuompelija, kokoaja, SDP

JOENSUU
Samuli Hakkarainen, ajaja/asettaja, Vasemmistoliitto
Antti Junttila, eläkeläinen, SDP
Alpo Kontkanen, pääluottamusmies, SDP
Kari Martikainen, asentaja, SDP
Timo Nuutinen, vaihetyöntekijä, SDP
Martti Rutanen, ajaja/asettaja, SDP
Jaana Vaaranta, särmääjä, SDP
Jouko Varis, autonasentaja, SDP
Mari Virkkunen, opiskelija, SDP

JOKIOINEN
Esa Hacklin, sähköasentaja, Vasemmistoliitto
Jukka Heinämäki, metallimies, Vasemmistoliitto
Johanna Helminen, langanvetäjä, Vasemmistoliitto
Juha Juhola, naulakoneenkäyttäjä, Vasemmistoliitto
Seppo Komulainen, sinkitsijä, Vasemmistoliitto
Petri Lehtonen, langanvetäjä, Vasemmistoliitto
Pauli Myllyoja, asentajakoneistaja, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Charlotte Nummenranta, metallityöntekijä, Vasemmistoliitto

JOROINEN
Panu Vartiainen, akunvalmistustyöntekijä, SDP

JUANKOSKI
Marjatta Kokkarinen, eläkeläinen, SDP
Veijo Tirkkonen, rakennuskorjaus- ja valmistustyöntekijä, SDP

JYVÄSKYLÄ
Majid Allahyari, koneistaja, SDP
Niko Hjelt, työtön, SDP
Allan Kemiläinen, rakennuttaja, SDP
Olavi Kokkonen, CNC-koneistaja, Vasemmistoliitto
Kari Kuusijoki, autonkuljettaja, SDP
Tarmo Lukkarinen, CNC-sorvaaja, Vasemmistoliitto
Erkki Mikkilä, eläkeläinen, Vasemmsitoliitto
Jorma Muhonen, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Pentti Mäkinen, pääluottamusmies, SDP
Teemu Parantainen, kokoonpanija, SDP
Jarmo Pihlavamäki, perinteinen jäsenkorjaaja, Perussuomalaiset
Antero Raninen, eläkeläinen, SDP 
Janne Rummakko, pääluottamusmies, SDP

JÄMSÄ
Jukka Haaparanta, putkimies, Perussuomalaiset
Martti Kankainen, hitsaaja/asentaja, Vasemmistoliitto
Pauli Puro, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Eino Soikka, lentokonelaiteasentaja, SDP
Ari Valkeinen, asentaja, Perussuomalaiset

JÄRVENPÄÄ
Ari Kolehmainen, aluetoimitsija, SDP
Teemu Rouhiainen, hitsaaja, SDP

KAARINA
Päivi Föhr, elektroniikkatyöntekijä, Vasemmistoliitto
Jarmo Järviö, aluesihteeri, SDP
Sam Kuutti, työsuojeluvaltuutettu, SDP
Jouko Mäkelä, hitsaaja, SDP
Heikki Suominen, eläkeläinen, SDP 
Matti Suominen, CNC-sorvaaja, Vasemmistoliitto
Susanna Torkkila, vaihetyöntekijä, lvi-asentaja, SDP

KAJAANI
Jari Karjula, kunnossapitoasentaja, Perussuomalaiset
Antti Leinonen, mekaaninen asentaja, SDP
Jouni Lämpsä, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto
Tauno Ronkainen, hitsaaja, eläkeläinen, Vasemmistoliitto

KANGASALA
Tuulikki Viitanen, kutoja, SDP
Jyrki Vuorinen, lämpökäsittelijä, SDP

KANKAANPÄÄ
Petri Ahokangas, koneistaja, SDP
Tapio Isojärvi, levyseppä, Vasemmistoliitto
Jari Koivisto, vuorottaja, SDP
Pasi Sieranoja, polttoleikkaaja, SDP
Vesa-Pekka Vuorenmaa, pääluottamusmies, SDP

KANNONKOSKI
Jorma Ruotsalainen, eläkeläinen, SDP

KARIJOKI
Pentti Haaranoja, metallimies, SDP

KARKKILA
Marianne Boström, sihteeri, SDP
Eino Hellsten, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Juha Jumisko, järjestötyöntekijä, SDP
Harri Lindfors, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Sulo Loukusa, eläkeläinen, SDP
Marja Muurinen, automaattikoneenhoitaja, Vasemmistoliitto
Veikko Raunio, laadunohjaaja, Vasemmistoliitto
Anna-Liisa Riekkinen, valimotyöntekijä, Vasemmistoliitto
Jorma Snellman, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Teemu Tuiskula, CNC-koneistaja, Vasemmistoliitto
Tero Vepsäläinen, koneistaja, SDP 
Pasi Åman, koneistaja, Vasemmistoliitto

KASKINEN
Michael Jokiranta, koneasentaja, SDP

KAUHAJOKI
Veli-Jussi Jyllilä, koneistaja, SDP
Maria Pietari, särmääjä, Vasemmistoliitto

KAUHAVA
Leena Loukasmäki, kilpityöntekijä, SDP
Jari Ormiskangas, levypeltiseppä-hitsaaja, SDP
Mathias Pukkila, pääluottamusmies, SDP

KEMI
Ensio Moisanen, tietoliikenneasentaja, Vasemmistoliitto
Esko Särkelä, prosessinhoitaja, Perussuomalaiset
Pertti Ylisuvanto, hitsaaja, Kommunistinen työväenpuolue - Rauhan ja sosialismin puolesta

KEMIJÄRVI
Janne Jussila, metallimies, SDP

KEMINMAA
Helena Halttu, autosihteeri, Vasemmistoliitto
Harri Ronkainen, raskaskonemekaanikko, SDP

KEMIÖNSAARI/KIMITOÖN
Esko Antikainen,metallityöntekijä / metallarbetare, Vasemmistoliitto / Vänsterförbundet
Ralf Lindroos, metallityöntekijä / metallarbetare, Vasemmistoliitto / Vänsterförbundet
Dan Nervander, maskinmontör, SDP
Kauko Pietikäinen, metallityöntekijä / metallarbetare, Vasemmistoliitto / Vänsterförbundet
Ole Sjöblom, metallityöntekijä / metallarbetare, Vasemmistoliitto / Vänsterförbundet
Jouko Toivanen, metallityöntekijä / metallarbetare, Vasemmistoliitto / Vänsterförbundet
Kurt Tuominen, eläkeläinen / pensionär, Vasemmistoliitto / Vänsterförbundet
Bo Vilander, elreparatör, SDP

KEMPELE
Merja Ansamaa, tuotantotyöntekijä, opiskelija, SDP
Jouko Etelä, kiinteistökoordinaattori, SDP
Tuure Karkulahti, autopeltiseppä, Vasemmistoliitto
Ari Korpela, kaapelityöntekijä, SDP
Marko Pirttikoski, kunnossapitoasentaja, SDP

KERAVA
Martti Havin, eläkeläinen, SDP
Ismo Jalonen, työnjohtaja, SDP
Kari Kuulas, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Heikki Ovaskainen, asentaja, CNC-koneistaja, SDP 
Elvi Pihlajaniemi, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Keijo Pouttu, kelloseppä, Vasemmistoliitto

KEURUU
Anssi Nieminen, koneistaja, SDP

KIHNIÖ
Hannu Tiainen, levyseppä-hitsaaja, Suomen kommunistinen puolue SKP

KIRKKONUMMI
Seppo Luoma, cnc-koneistaja, SDP
Tero Suominen, laadunvalvoja, SDP
Leo Vartiainen, metallimies, Vasemmistoliito

KITEE
Esko Olkkonen, asentaja, SDP 
Vesa Parviainen, koneasentaja, SDP

KIURUVESI
Sami Piippo, levyseppä-hitsaaja, Vasemmistoliitto
Juhani Turunen, eläkeläinen, SDP

KOKEMÄKI
Hannu Nevala, prosessinhoitaja, SDP
Juhani Mäkiranta, huoltomies, SDP
Matti Numminen, toimitsija, Vasemmistoliitto
Jari-Matti Välkkynen, CNC-koneistaja, Vasemmistoliitto

KOKKOLA
Esa Kant, konemies, SDP
Petri Partanen, huoltomies, SDP
Heikki Teerikangas, ohutlevymekaniikan valmistaja, SDP
Jukka-Pekka Tunkkari, prosessinhoitaja/etumies, SDP
Juha Tuukkanen, pääluottamusmies, SDP

KOLARI
Voitto Vaattovaara, metsuri, välinehuoltaja, Vasemmistoliitto

KONNEVESI
Eeva-Liisa Korhonen, trukinkuljettaja, SDP
Mauri Korhonen, hioja, SDP

KONTIOLAHTI
Jari Jormalainen, työsuojeluvaltuutettu, Vasemmistoliitto
Juhani Nevalainen, aarporari, Vasemmistoliitto
Juha Pakarinen, kiinteistönhoitaja, SDP

KOTKA
Jarno Hemminki, pakkaaja, Vihreät
Gerhard Koch, kirvesmies, Perussuomalaiset
Iiro Mäittälä, cnc-koneistaja, SDP
Kirsi Mäkinen, rakennustyöntekijä, Vasemmistoliitto
Kari Niininen, pääluottamusmies, SDP
Pirjo Tujula, levyseppä-hitsaaja, Vasemmistoliitto

KOUVOLA
Heikki Kuutti, koneasentaja, SDP

KUOPIO
Petri Haatainen, hitsaaja, Perussuomalaiset
Markku Jäppinen, kojeistoasentaja, Vasemmistoliitto
Ari Savolainen, terähuoltaja, Vasemmistoliitto

KUORTANE
Ulla Rauhala, hitsaaja, Vasemmistoliitto

KURIKKA
Kari Koivuluoma, särmääjä, SDP
Aija Korpela, hitsaaja, SDP
Ville Korpinen, robottihitsaaja, Vasemmistoliitto
Pentti Kuusinen, hitsaaja, SDP
Tuomo Mäkelä, hitsaaja, SDP
Seppo Talvitie, hitsaaja, SDP

KUUSAMO
Kauno Moilanen, metallityöläinen, Vasemmistoliitto

KYYJÄRVI
Raimo Paakkarinen, hitsari, Perussuomalaiset

KÄRKÖLÄ
Teppo Ikävalko, pakkaaja, SDP

KÄRSÄMÄKI
Aaro Räisänen, teollisuusputkiasentaja, Perussuomalaiset 

KÖYLIÖ
Juha Kurikka, laitosmies, SDP
Jukka Männistö, laitosmies, SDP

LAHTI
Matti Airikka, eläkeläinen, SDP
Teija Braun, nuoriso-ohjaaja, Kristillisdemokraatit
Juha Haukka, vaihetyöntekijä, Suomen Kommunistinen Puolue SKP
Tuula Kivimäki, laitoshuoltaja, SDP
Rami Lehto, sähkövoimatekniikan mekaanikko, Perussuomalaiset
Vesa Pellinen, lämpökäsittelijä, Perussuomalaiset
Kalervo Piiponniemi, ammattiosaston toimitsija, Vasemmistoliitto
Petri Purovirta, puuseppä, SDP
Unto Räsänen, metallimies, Vasemmistoliitto
Esko Sutela, ympäristösihteeri, SDP
Juha Ulmanen, koneistaja, Vasemmistoliitto 
Janne Utunen, metallimies, SDP
Niko Viitala, metallimies, SDP

LAIHIA
Riitta-Liisa Lukkari, ympäristö- ja varastovastaava, SDP
Hannu Sihtola, matalapainevalaja, SDP
Anna-Liisa Toikka, eläkeläinen, SDP

LAITILA
Esa Kentta, hitsaaja, SDP

LAPINLAHTI
Jarmo Huttunen, metallimies, SDP
Jarmo Itkonen, lämpölaitosasentaja, SDP
Reino Laitinen, metallimies, SDP
Jari-Pekka Pihanurmi, voimalaitoksen käyttäjä, SDP

LAPPEENRANTA
Kimmo Hyvärinen, koneasentaja, koneistaja, SDP
Toni Kailio, suodatinhuoltomies, SDP
Sanna Kujala, yhteisöpedagogi, SDP

LAPUA
Jari Karppi, CNC-putkentaivuttaja, Kristillisdemokraatit
Kalle Vuorenmaa, koneistaja, SDP

LAUKAA
Matti Friman, työnjohtaja, SDP
Raimo Kuula, huoltomies, Vasemmistoliitto
Tarmo Pekonen, asentaja, SDP
Erkki Suuronen, koneenkokooja, SDP
Esko Tammenoja, eläkeläinen, SDP
Ilkka Terimaa, aluetoimitsija, SDP
Janne Valkonen, voimansiirtoasentaja, Suomen Keskusta

LEMI
Pekka Purtilo, pääluottamusmies, SDP

LEMPÄÄLÄ
Riku Floman, CNC-koneistaja, Vasemmistoliitto
Markku Huhtala, työläinen, Vasemmistoliitto
Markku Jakovuori, automekaanikko, SDP
Kari Saarnio, ammattiosaston toimitsija, SDP
Matti Tolvanen , eläkeläinen, Vasemmistoliitto

LEPPÄVIRTA
Heikki Lauronen, sähköasentaja, Vasemmistoliitto
Tuomo Luostarinen, eläkeläinen, SDP
Jouko Niskanen, eläkeläinen, SDP
Veikko Pitkänen, työnjohtaja, SDP
Juuso Taskinen, opiskelija, SDP 
Petri Viitala, opiskelija, SDP

LIETO
Jari Kramsu, toimitsija, SDP
Maija Lammi, kassanhoitaja, myyntisihteeri, SDP
Osmo Rantanen, aluetoimitsija, SDP
Rami Ström, levyseppä, laivanrakennusteknikko, SDP
Seppo Venho, asentaja, SDP 

LIMINKA
Eero Heikkinen, CNC-sorvaaja, Vasemmistoliitto
Jari Mehtälä, aluetoimitsija, Vasemmistoliitto

LIPERI
Kolehmainen Urho, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Kauko Kotkavuori, koneasentaja, SDP 

LOHJA
Eino Alhola, asentaja, SDP
Erkki Hartikka, hitsaaja, Vasemmistoliitto
Lauri Kalanti, metallityönteklijä, Vasemmistoliitto
Kari Karjalainen, koneistaja, Vasemmistoliitto
Jouni Linden, hitsaaja, Vasemmistoliitto
Heikki Lönnqvist, varastomies, Vasemmistoliitto
Mervi Murto, elektroniikkatyöntekijä, Vasemmistoliitto
Kari Nieminen, eläkeläinen,Vasemmistoliitto
Jukka Peippo, varastonhoitaja, SDP
Jukka Seger, automekaanikko, Vasemmistoliitto
Matti Selenius, mekaanikko, SDP
Eero Särkinen,  koneasentaja, Vasemmistoliitto
Raili Viitanen, eläkeläinen, Vasemmistoliitto

LOIMAA
Veikko Jalo, metallimies, SDP
Raimo Kuusisto, levyseppä, Vasemmistoliitto
Kari Lehtola, laadun tarkastaja, Vasemmistoliitto
Jouni Ojala, pintakäsittelijä, SDP
Toni Rantala, hitsaaja, Vasemmistoliitto
Veikko Ruohonen, eläkeläinen, SDP
Risto Soukka, koneistaja, Vasemmistoliitto
Maija Virtanen, hitsaaja, Vasemmistoliitto

LOPPI
Jarmo Kuparinen, koneasentaja, Suomen Keskusta

LOVIISA
Stefan Lindholm, motör/asentaja, SDP
Paavo Siipola, eläkeläinen, Vasemmistoliitto

LUVIA
Pekka Hiltunen, tuotantotyöntekijä, Vasemmistoliitto

MAALAHTI, MALAX
Johnny Söderholm, målare, SDP

MARTTILA
Sami Sjöholm, levynleikkaaja, SDP

MASKU
Ilkka Kallio, asentaja, SDP
Piia Werner-Backholm, käämijä, SDP
Markku Virtanen, hitsaaja, SDP

MIKKELI
Paavo Barck, eläkeläinen, SDP
Keijo Härkönen, asentaja-koneistaja, SDP

MUHOS
Ari Kauppinen, huoltoasentaja, Vasemmistoliitto
Piia Kauppinen, kokooja, Vasemmistoliitto
Pekka Kähkönen, rakennusapumies, Vasemmistoliitto
Vuokko Väänänen, eläkeläinen, SDP

MULTIA
Helena Kurvinen, hitsaaja, Vasemmistoliitto

MUSTASAARI
Jonas Björklund, metallityöntekijä, SDP
Kim Eriksson, CNC-koneistaja, SDP
Timo Lehtonen, kojeistoasentaja, SDP
Pia Vuoto, sähköasentaja, SDP

MUURAME
Tuomo Leinonen, koneistaja, SDP
Arto Liikanen, metallimies, SDP
Juha Reijonen, tarkastaja, SDP

MYNÄMÄKI
Jari Aalto, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto
Tero Aaltonen, hitsasri, Vasemmistoliitto
Vesa Ahokas, asentaja, SDP
Jarmo Kytömaa, ajoneuvoasentaja, Vasemmistoliitto

MÄNTSÄLÄ
Markku Helenius, metallimies, SDP
Markku Laine, kehityspäällikkö, SDP

MÄNTTÄ-VILPPULA
Jatkola Ilkka, koneistaja, SDP
Pentti Paananen, metallimies, Vasemmistoliitto
Risto Pihlajamäki, koneistaja, Vasemmistoliitto
 Seppo Tamminen, Perussuomalaiset

NAANTALI
Urpo Ahokas, eläkeläinen, SDP
Markus Kulma, operaattori, Vasemmistoliitto (sit)
Lasse Leino, metallimies, SDP
Heikki Lindgren, hitsaaja, SDP
Eero Muikkula, levyseppä, Vasemmistoliitto
Kari Ollikainen, levyseppä-hitsaaja, Vasemmistoliitto
Antero Palomäki, hitsaaja, Vasemmistoliitto
Mika Rusi, koneistaja, Vasemmistoliitto
Juha-Pekka Viljanen, Vasemmistoliitto

NAKKILA
Olli-Pekka Laine, hitsaaja, Vasemmistoliitto

NASTOLA
Rauno Grönroos, varastotyöntekijä, SDP
Tapio Hakatie, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Pasi Karjalainen, metallimies, SDP
Reijo Savurinne, koneasentaja, SDP
Tero Virtanen, metallimies, SDP 

NIVALA
Jani Ahlholm, työnjohtaja, SDP
Eero Parttimaa, asentaja, SDP

NOKIA 
Leena Hakola, CNC-koneistaja, Vihreät
Kalevi Heinonen, moottoriasentaja, SDP
Minna Hongisto, työnopastaja, SDP
Pekka Juhola, koneasentaja, Suomen Kommunistinen Puolue SKP
Seppo Kallio, kunnallisneuvos, Vasemmistoliitto
Mika Ovaskainen, pääluottamusmies, SDP
Erkki Piirainen, koneistaja, Vasemmistoliitto
Hannu Raiskio, koneistaja, Vasemmistoliitto
Eissen Reponen, asentaja, Vasemmistoliitto
Jari Roslöf , asentaja, SDP
Pauli Schadrin, asentaja, Suomen Kommunistinen Puolue SKP
Jukka Seppälä, asentaja, SDP
Sotaniemi-Kivisilta Meri, CNC-koneistaja, SDP
Kirsi Tuomisto, toimistonhoitaja, Vasemmistoliitto

NOUSIAINEN
Raimo Kytömaa, toimitsija, Vasemmistoliitto

NURMES
Veikko Jänönen, tietoliikenneasentaja, SDP
Marko Lindell, metallityöntekijä, Perussuomalaiset

NURMIJÄRVI
Raimo Järvenpää, eläkeläinen, Vasemmistoliitto

NÄRPIÖ
Almir Gredelj, metalltyöntekijä, SDP
Roger Kronlund, metallityöntekijä, SDP
Robin Röfhök, metallityöntekijä, SDP
Peter Sjökvist, hitsaaja, SDP

ORIMATTILA
Jarkko Jokinen, koestaja, SDP
Markku Lappalainen, metallimies, SDP
Jani Malinen, metallimies, SDP
Marko Schroderus, hitsausoperaattori, SDP

ORIPÄÄ
Tarmo Kankare, asentaja, Vasemmistoliitto

ORIVESI
Markus Hellekoski, varastonhoitaja, Vasemmistoliitto
Antti Hyytiäinen, autosähköasentaja, Kokoomus
Ari Remahl, hitsaaja, SDP

OULAINEN
Ossi Karihtala, hitsaaja, SDP
Jari Männikkö, pääluottamusmies, SDP

OULU
Kalevi Eeli, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Tapio Jaakola, levyseppä-hitsaaja, SDP
Tommi Juvani, aluetoimitsija, SDP
Kalevi Kuha, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Pirjo Käyhkö, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Juho Outila, opiskelija, Vihreät
Esa Paloniemi, eläkeläinen, Köyhien asialla
Marko Penttilä, testaaja, Vasemmistoliitto
Ville Rantala, testaaja, SDP
Johanna Regelin, eläkeläinen, Köyhien Asialla
Tarja Syväys, toimistotyöntekijä, Vasemmistoliitto
Jorma Taivaloja, heloittaja, Vasemmistoliitto
Johanna Valkama, järjestöassistentti, Vihreät

OUTOKUMPU
Marko Blomberg, kaivosmies, Vasemmistoliitto
Minna Hakkarainen, CNC-lävistäjä, Vasemmistoliitto sit.
Pentti Hyttinen, kokoonpanohitsaaja, Vasemmistoliitto sit.
Pentti Jääskeläinen, eläkeläinen, SDP
Hannu Kontkanen, koneistaja, Vasemmistoliitto sit.
Petri Kontkanen, CNC-koneistaja, Vasemmistoliitto
Leena Matikka, taksinkuljettaja, SDP
Esko Mononen, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Lasse Pouhula, koneistaja, Vasemmistoliitto
Heli Vänskä, pakkaaja, Vasemmistoliitto
Timo Vänskä, koneenasentaja, Vasemmistoliitto

PADASJOKI
Mervi Hännikäinen, vaihetyöntekijä, SDP

PAIMIO
Mika Koskinen, luottamusmies, Vasemmistoliitto
Tomi Nieminen, kokoona, Vasemmistoliitto

PALTAMO
Kari Keränen, autoasentaja, Vasemmistoliitto

PARAINEN
Tom Lindholm, reparatör, SDP
Mauno Markkula, pensionär, SDP
Widar Nyberg, pensionär, SDP

PARKANO
Jussi Talonen, koneistaja, Perussuomalaiset

PEDERSÖRE
Victor Kock, metallityöntekijä, SDP
Kim Virkama, metallityöntekijä, SDP

PELLO
Paavo Mantere, Senzimir-valssaaja, Vasemmistoliitto

PERHO
Harri Leväniemi, valimotyöntekijä, SDP

PETÄJÄVESI
Marko Kirri, plasmaleikkaaja, Perussuomalaiset 

PIEKSÄMÄKI
Arto Kärki, eläkeläinen, SDP
Eija Lappalainen, lähiavustaja, Vasemmistoliitto

PIETARSAARI
Lars Karlström, sorvaaja, SDP
Mauri Korkeamäki, eläkeläinen, Vasemmistoliitto 
Jaakko Koskela, valimotyöntekijä, SDP
Jari Leppäkangas,aluetoimitsija,Vasemmistoliitto
Sture Liljekvist, CNC-koneistaja, SDP 
Tauno Mäkinen, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Bo Nygård, metallityöntekijä, SDP

PIHTIPUDAS
Marko Tiainen, koneistaja, Perussuomalaiset

PIRKKALA
Raimo Lehtinen, eläkeläinen, SDP
Rauno Lehtinen, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto
Jyrki Majakulma, koneenasentaja, Vihreät

POMARKKU
Jari Jokinen, levyseppä, SDP
Matti Kinnunen, levyseppä-hitsaaja, SDP
Olavi Leppänen, hitsaaja, SDP
Jari Syvänne, levyseppä-hitsaaja, SDP

PORI
Erkki Heino, valaja, SDP
Reijo Hirvonen, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto
Jari Huuhka, toimistonhoitaja, Vasemmistoliitto
Erno Korkeamäki, varastotyöntekijä, Perussuomalaiset
Jyrki Levonen, pääluottamusmies, SDP
Juha Mäkelä, tuotantotyöntekijä, Vasemmistoliitto
Erkkii Nevaranta, asennusvalvoja, SDP
Mari Raikisto, vaihetyöntekijä, SDP
Jukka Rantanen, tuotantotyöntekijä, Vasemmistoliitto
Hannu Salo, pakkaaja, SDP
Matti Savolainen, metallimies, SDP
Rauli Taimi, varastomies, SDP
Ari Vahala, aluetoimitsija, SDP
Erno Välimäki, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto

PORVOO
Tuomas Jakovesi, hitsari, SDP
Jouni Roponen, asentaja/koneenhoitaja, SDP
Kalevi Wahrman, teleasentaja, Suomen Työväenpuolue STP

PYHTÄÄ
Jouko Pöyhönen, eläkeläinen, SDP

PYHÄJÄRVI
Juho Karsikas, asentaja, Vasemmistoliitto
Aimo Karvonen, kaivosmies, Vasemmistoliitto
Martti Savolainen, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Asko Torssonen, koneasentaja, SDP

PÄLKÄNE
Antti Järvinen, asentaja, Kokoomus
Jani Luukkonen, metallimies, Perussuomalaiset
Teppo Nummela, asentaja, SDP

RAAHE
Marko Anttila, laitosmies, SDP
Teuvo Haverinen, käyttömies, Vasemmistoliitto
Atso Kerttula, käyttömies, SDP
Joni Lackström, käyttömies, Vasemmistoliitto
Oili Laulumaa, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Kari Leppälä, kirvesmies, Vasemmistoliitto
Veijo Mikkola, luottamusmies, Vasemmistoliitto
Aimo Moilanen, eläkeläinen, SDP
Erkki Piippo, asentaja, Suomen Keskusta
Jenny Riihijärvi, yrittäjä, Suomen Keskusta
Eero Siniluoto, eläkeläinen, Suomen Keskusta
Pirkko Valtanen, elektroniikkatyöntekijä, SDP
Kari Viinikangas, käyttömies, Vasemmistoliitto

RAASEPORI
Jukka-Pekka Aalto, masuunin päivämies, SDP
Inga Björk, pensionär, SDP
Ulf Heimberg, arbetarskyddsfullmäktig, SDP 
Heikki Holappa, työehtosihteeri, Vasemmistoliitto
Veikko Kauppinen, työehtosihteeri, Vasemmistoliitto
Reija Mettovaara, hioja, SDP
Jorma Pelkonen, asentaja, SDP
Karita Pihlström, gravör/metallarbetare, SDP
Olavi Saarinen, eläkeläinen, SDP
Pentti Salo, asentaja, SDP
Kalevi Vuori, varastomies, Vasemmistoliitto

RAISIO
Tapani Herpo, hitsaaja, Vasemmistoliitto
Juha Jormanainen, levyseppä, Vasemmistoliitto
Seppo Kalliotie, levyseppä, Vasemmistoliitto
Aimo Koskela, hitsaaja, Vasemmistoliitto
Janne Laulumaa, pääluottamusmies, SDP
Sirpa Rajalampi, putkentaivuttaja, Vasemmistoliitto
Seppo Ruohonen, eläkeläinen, SDP
Kyösti Sjöman, levyseppä-hitsaaja, Perussuomalaiset
Reijo Ylönen, hitsaaja, SDP
Jyrki Yrttiaho, kansanedustaja, Vasemmistoliitto

RAUMA
Tauno Dahlberg, huoltoasentaja, SDP
Tommi Elgström, putkiasentaja, SDP
Reijo Haapasalmi, eläkeläinen, SDP
Osmo Harju, putkiasentaja, Vasemmistoliitto
Keijo Huunonen, eläkeläinen, SDP
Marko Iltanen, pääluottamusmies, SDP
Sami Järvenpää, peltiseppä, Kokoomus
Hannu Keskitalo, työsuojeluvaltuutettu, Vasemmistoliitto
Satu Knuutila, hitsaaja, SDP
Mika Kostiainen, viimeistelijä, SDP
Petri Kuronen, konepolttaja, SDP
Esa Lehtonen, konepolttaja, SDP
Hannu Leppänen, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Heikki Luukkonen, levyseppä, SDP
Riitta Malila, kodinhoitaja, Vasemmistoliitto
Tarmo Marttinen, koneenkokoaja, SDP
Miika Paasikivi, levyseppä-hitsaaja, Vasemmistoliitto
Janne Salo, varastotyöntekijä, SDP
Ahti Santaharju, eläkeläinen, SDP
Kari Välimäki, asettaja, SDP

RAUTJÄRVI
Timo Tilli, metallimies, SDP

RIIHIMÄKI
Pentti Halttu, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Jari Kokkonen, tuotantotyöntekijä, SDP
Risto Leppäranta, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Mikko Peura, dieselasntaja, Vasemmistoliitto
Sven Toiviainen, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Kari Vilkman, työehtosihteeri, SDP

RISTIJÄRVI
Lauri Hänninen, asentaja, SDP

ROVANIEMI
Jarkko Korventausta, peltiseppä, SDP

RUSKO
Jorma Rand, levyseppä, Vasemmistoliitto
Jouko Virtanen, hissiasentaja, SDP

SAARIJÄRVI
Piia Ollikainen, levyseppä-hitsaaja, Vasemmistoliitto
Antti Siikaranta, varustelija, SDP
Tero Tenhunen, metallimies, Vihreät
Markku Tenosalmi, pintakäsittelijä, SDP
Sami Tuominen, robotinkäsittelijä, SDP 

SALO
Taina Degert, opiskelija, SDP
Sirpa Kallio, eläkeläinen, SDP
Risto Kangasniemi, eläkeläinen, SDP
Pirjo Laine, opiskelija, SDP
Aulis Landen, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Jouko Leppälahti, prototyöntekijä, Vasemmistoliitto
Anne Malm, pääluottamusmies, SDP
Kimmo Nikander, levyseppä-hitsaaja, Vasemmistoliitto
Asmo Ojanperä, koneasentaja, SDP
Markku Oksanen, projektiavustaja, SDP
Kari Pihlaja, varastotyöntekijä, SDP
Rebekka Ruutikainen, hitsaaja, Perussuomalaiset
Esa Sainio, metallimies, SDP
Voitto Suominen, eläkeläinen, KTP Rauhan ja Sosialismin puolesta
Kimmo Tuominen, varastomies, SDP
Taro Turtiainen, ATK-järjestelmätukija,Vasemmistoliitto
Raimo Villman, eläkeläinen, SDP
Jari Virtanen, insinööriopiskelija, SDP

SASTAMALA
Aarne Järvenpää, huoltomies, SDP
Kai Kaarlampi, kemikaalivalmistaja SDP
Jari Kaihlamäki, kokoonpanoasentaja, SDP
Katja Saari, metallityöntekijä, solunhoitaja, Suomen Keskusta
Reino Sivonen, eläkeläinen, SDP
Jukka Tahvanainen, CNC-koneistaja, SDP
Pentti Turunen, koneasentaja, Perussuomalaiset
Vesa Vierre, koneasentaja, Perussuomalaiset
Petteri Virtanen, CNC-koneistaja, Perussuomalaiset
Seppo Virtanen, asentaja, Vasemmistoliitto

SAUVO
Pertti Niemelä, NC-koneistaja, SDP

SAVONLINNA
Olli-Pekka Kristiansson, koneasentaja, SDP
Tapani Lipsanen, hitsausneuvoja, SDP
Markku Nousiainen, levyseppä-hitsaaja, SDP
Olli Sironen, levyseppä, SDP
Tero Tynkkynen, SMD-operaattori, SDP

SEINÄJOKI
Tarja Ketola, puutarhuri, SDP
Anu Luhtanen, autonkunnostaja, SDP
Kaarle Talvitie, metallimies, SDP

SIIKAJOKI
Keijo Mustonen, polttoleikaaja, Suomen Keskusta
Seppo Mällinen, hitsaaja, SDP
Martti Peltola, laitosmies, SDP

SIIKALATVA
Pentti Lehtola, eläkeläinen, SDP

SIILINJÄRVI
Erkki Luomi, hydrauliikka-pneumatiikka-asentaja, Suomen Keskusta

SIPOO
Kjell Grönqvist, teknillinen asiantuntija, SDP
Aslak Haarahiltunen, järjestötoimitsija, SDP

SODANKYLÄ
Jani Sukuvaara, porari, SDP

SOMERO
Hans Aaltonen, levyseppä-hitsaaja, SDP
Erja Malinen, ATO-operaattori, SDP
Arto Sintonen, hitsaaja, SDP 

SOTKAMO
Pekka Nousiainen, asentaja, SDP

SUOMUSSALMI
Eila Kemppainen, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Riitta Kyllönen, vaihetyöntekijä, Vasemmistoliitto

SUONENJOKI
Pentti Huuskonen, hitsaaja, Vasemmistoliitto
Timo Lahtinen, alihankintavastaava, SDP
Hannu Matilainen, levyseppä-hitsaaja, SDP

SÄKYLÄ
Juha Nummela, kunnallisneuvos, SDP

TAIPALSAARI
Milko Marttinen, rakennustarvikemyyjä, SDP

TAIVALKOSKI
Jari Heikkala, koneistaja, SDP
Mikko Jurmu, hitsaaja, SDP
Urpo Kortetjärvi, varastomies, SDP

TAMMELA
Ismo Arola, sähköasentaja, SDP
Miikka Leponiemi, vaihetyöntekijä, SDP
Taisto Tulander, autonasentaja, SDP

TAMPERE
Ari Ahola, koneasentaja, Perussuomalaiset
Markku Grönroos, NC-koneistaja, Perussuomalaiset
Jukka Gustafsson, kansanedustaja, SDP
Sami Karttila, laitepakkaaja, Perussuomalaiset
Petri Kärki, koneistaja, Vasemmistoliitto
Petri Lahtinen, ammattiosaston toimitsija, Suomen kommunistinen puolue SKP
Marjukka Lipponen, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Arto Lohi, levyseppä-hitsaaja, Suomen kommunistinen puolue SKP
Kari Lounasalo, kone/sähköasentaja, Perussuomalaiset
Ari Moskari, asentaja, Vasemmistoliitto
Seppo Ollinkoski, eläkeläinen, Suomen Keskusta
Tarina Palén, valumallinpuhdistaja, Vasemmistoliitto
Virva-Mari Rask, metallityöntekijä, Vasemmistoliitto 
Jussi Saarivuori, koneistaja, Vasemmistoliitto
Antti Sipponen, hitsaaja, Vasemmistoliitto
Ilpo Sirniö, logistiikkatyöntekijä, SDP
Risto Särkkä, asentaja, Suomen kommunistinen puolue SKP
Juha Tuominen, hitsaaja, Suomen kommunistinen puolue SKP
Kari Wallenius, asentaja, SDP

TEUVA
Hannu Aho, pintakäsittelijä, Vasemmistoliitto

TOHMAJÄRVI
Jarmo Haaranen, koneasentaja, SDP
Eija Pajula, kokoonpanija, SDP

TORNIO
Merja Aalto, nosturinkuljettaja, Vasemmistoliitto
Jyrki Aspegren, raskaan kaluston asentaja, Perussuomalaiset
Pasi Heikkilä, prosessimies, Vasemmistoliitto
Matti Hokkanen, asentaja-hitsaaja, SDP
Juhani Jaako, koneasentaja, Vasemmistoliitto
Jorma Jurmu, koneasentaja, SDP
Panu Jussila, varastoinnin valvoja, Kokoomus
Teemu Kalliokoski, prosessinhoitaja, Suomen Keskusta
Juhani Keinänen, murskaaja, Perussuomalaiset
Toni Keränen, nosturinkuljettaja, Vasemmistoliitto
Marko Koivisto, metallimies, Perussuomalaiset
Niilo Koivisto, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Jouni Kurttio, CNC-koneistaja, Vasemmistoliitto
Anu Lehtisalo, siivooja, SDP
Arto Liikamaa, prosessinhoitaja, Pro Tornio - Kuntalaisen parhaaksi yhteislista
Olavi Parkkila, prosessinhoitaja, Vasemmistoliitto
Mauri Planting, prosessinvalvoja, Suomen Keskusta
Martti Rauhala, vastaava aluetoimitsija, SDP
Olavi Stoor, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Mari Tuomaala, materiaalisiirron valvoja, SDP
Eija Untinen, operaattori, SDP 
Mika Vaara, prosessinhoitaja, SDP

TURKU
Laura Aalto, opiskelija, Vasemmistoliitto
Kaj-Olof Engblom, lvi-asentaja, SDP
Pasi Heikkilä, levyseppä, Vasemmistoliitto
Jukka-Pekka Hiltunen, autokorimekaanikko, Vasemmistoliitto
Ville Karhu, autonkuljettaja, ruiskumaalari, SDP
Martti Katajainen, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Turja Lehtonen, työehtosihteeri, Vasemmistoliitto
Arthur Lomarainen, tuotanto-operaattori, SDP
Susanna Oksala, kojekokooja, Vasemmistoliitto
Matias Pajulahti, levyseppä, Piraattipuolue
Iris Pitkäaho, lähihoitaja, SDP
Sauli Saarinen, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Johannes Yrttiaho, tiedottaja, Vasemmistoliitto

TUUSULA
Heikki Hämäläinen, asentaja, SDP
Pasi Kojola, kiinteistöhuoltomies, Vasemmistoliitto
Arja Taipale, ostoassistentti, Vasemmistoliitto

ULVILA
Lauri Kivinen, tarkastaja, Vasemmistoliitto
Pertti Kurppa, eläkeläinen, SDP
Vesa Lahdenperä, asentaja, Vasemmistoliitto
Sari Mikkilä, vaihetyöntekijä, SDP
Veli-Pekka Pihlajaniemi, ajoneuvomekaanikko, SDP
Mika Rostedt, koneenhoitaja, SDP
Kimmo Ruotsalainen, asentaja, SDP
Peter Viertonen, prosessihoitaja, SDP
Seppo Virtanen, eläkeläinen, SDP

URJALA
Janne Suonpää, koneistaja, Kokoomus

UURAINEN
Risto Lähteenmäki, metallimies, SDP

UUSIKAUPUNKI
Pentti Aitamurto, laadunmittaaja, Vasemmistoliitto
Jani Frii, laitosmies, SDP
Antti Haapavuori, eläkeläinen, SDP
Pertti Haverinen, eläkeläinen, Suomen Kommunistinen Puolue SKP
Jorma Honkanen, valimotyöntekijä, SDP
Matti Karhu, tiiminvetäjä, SDP
Petri Kohtamäki, hitsaaja, SDP
Juhani Konttinen, asentaja, SDP 
Anne Mörsky, alumiinihitsaaja, SDP
Jaana Packalén, toimistonhoitaja, SDP
Mauri Partanen, asentaja, Vasemmsitoliitto
Aila Saari, eläkeläinen, SDP

VAASA
Jan Backman,autosähköasentaja, Vasemmistoliitto
Tea Hietamäki, koneasentaja, Vasemmistoliitto
Hannu Jokela, elektroniikkatyöntekijä, SDP
Pasi Keskinen, muuntaja-asentaja, Keskustapuolue
Kai Kleemola, eläkeläinen, SDP
Seppo Korpi, eläkeläinen, SDP
Janne Koskimäki, koneistaja, SDP
Satu Koskimäki, kojeistoasentaja, Vasemmistoliitto
Taina Inkeri Lehto , eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Sirkka-Liisa Liuko, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Kauko Lämsä, quality spesialist,Vasemmistoliitto
Niko Manninen, kokoonpanija, SDP
Arto Myllyviita, metallityöntekijä, Vasemmistoliitto
Arne Mäenpää, levyseppä, Vasemmistoliitto
Ari Mäkelä, hitsaaja, Kristillisdemokraatit
Heikki Männistö, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Veijo Nygren, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Kerttu Ojajärvi, varastotyöntekijä, Vasemmistoliitto
Sami Olmari, sähköasentaja, Vasemmistoliitto
Kristian Perälä, koneasentaja, Vasemmistoliitto
Pekka Pörsti, muuntaja-asentaja, Vasemmistoliitto
Tapio Ruostetoja, koestaja, SDP
Tauno Santikko, toimitsija, Vasemmistoliitto
Tero Sulkakoski, kojeistoasentaja, SDP
Kristian Toikka, särmääjä, SDP
Arttu Uhlgren, moottoriasentaja, SDP
Mikko Viertokangas, metallimies, SDP
Lucia Zarta-Laitinen, rakennusinsinööriopiskelija, SDP

VALKEAKOSKI
Jouni Ahlgren, huoltomekaanikko, Vasemmistoliitto
Kari Helenius, tarkastaja, SDP
Esko Laakso, kiinteistönhoitaja, Vasemmistoliitto
Tuomas Laine, NC-koneistaja, Perussuomalaiset
Esko Lehtonen, kirjastovirkailija, Vasemmistoliitto
Kalle Mäkelä, koneistaja, Vasemmistoliitto 

VALTIMO
Maire Karhunen, elektroniikkatyöntekijä, SDP

VANTAA
Toni Blomster, asentaja, SDP
Ari-Pekka Hynynen, prosessoija, Vasemmistoliitto
Pertti Oksman, putkiasentaja, Vasemmistoliitto
Ville Rahkala, kokoonpanija, SDP
Taina Turunen, kokooja, SDP
Erkki Vuorenmaa, eläkeläinen, SDP 

VARKAUS
Risto Eklund, putkiseppä, Vasemmistoliitto
Ritva Peltonen, opiskelija, SDP
Lari Vartiainen, koneistaja, SDP 

VESILAHTI
Rami Hanweg, terätyöntekijä, SDP
Tom Lahti, laadunohjaaja, Perussuomalaiset
Ari Perämaa, sähköasentaja, Perussuomalaiset 

VIHTI
Kankaanpää Eero, CNC-koneistaja, Perussuomalaiset

VIITASAARI
Risto Hopponen, ajoneuvoasentaja, Perussuomalaiset
Seija Simonen, vaihetyöntekijä, SDP

VIROLAHTI
Risto Kouki, asentaja, SDP

VIRRAT
Risto Viitanen, hitsaaja, Vasemmistoliitto

YLITORNIO
Arto Salmi, metallimies, Perussuomalaiset

YLIVIESKA
Jouko Alahäivälä, metallimies, Vasemmistoliitto
Ahti Törmälä, pintakäsittelijä, Vasemmistoliitto

YLÖJÄRVI
Antti Aaltonen, asentaja, Perussuomalaiset
Jussi-Pekka Ahonen, nuorisosihteeri, SDP
Heidi Koivisto, elektroniikkatyöntekijä, SDP
Erkki Moisio, moottoriasentaja, Vasemmistoliitto
Badara Sathie, LVI-asentaja, Vihreät

ÄHTÄRI
Tapio Järvinen, levyseppä, SDP
Turkka Salonen, kiinteistönhoitaja, SDP

ÄÄNEKOSKI
Kari Kiiskinen, turvallisuuspäällikkö, SDP
Jani Korhonen, elektroniikkatyöntekijä, SDP
Tuula Lehtonen, eläkeläinen, SDP
Riitta Nyrönen, vanhustyöntekijä, SDP