Metallityöväen Liitto

Metallityöväen liiton liittovaltuusto 2016-2017

Liittokokous valitsi liittovaltuuston 24.5.2016.
Valtuuston jäsenet ja varajäsenet 
 

Liittovaltuuston puheenjohtaja Pentti Mäkinen
1. varapuheenjohtaja Juha Kapiainen
2. varapuheenjohtaja Reija Mettovaara
3. varapuheenjohtaja Mari Tuomaala

Helsinki

Ilpo Haaja

Ammatti: pääluottamusmies
Työpaikkakunta: Helsinki
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Jan Ihander, Jyrki Nieminen, Samu Kontturi

Kirsi Niemelä

Ammatti: pääluottamusmies
Työpaikkakunta: Helsinki
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Jarno Hämäläinen, Erkki Sinisalo, Hannu Latva-pietilä

Pentti Ruohonen

Ammatti: levyseppä
Työpaikkakunta: Helsinki
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Markku Nieminen, Sami Heikkinen, Jussi Karttunen

Uusimaa

Juha Kapiainen

Ammatti: pääluottamusmies
Työpaikkakunta: Helsinki
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Eira Tammiluoma, Mika Laaksonen, Maija Kainulainen

Reija Mettovaara

Ammatti: hioja
Työpaikkakunta: Raasepori
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Hannu Huttunen, Jarmo Partanen, Anitta Luoto

Kari Purmonen

Ammatti: pääluottamusmies
Työpaikkakunta: Hyvinkää
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Kalevi Turtiainen, Sini Salminen, Jouni Linden

Esa Salminen

Ammatti: ups-asentaja
Työpaikkakunta:  Espoo
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Tero Suominen, Minna Forsman, Sari Kinisjärvi

Sanna Sipola

Ammatti: raaka-ainevarastonhoitaja
Työpaikkakunta: Billnäs
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Jouni Määttä, Emmi Kojola

 

Varsinais-Suomi

Satu Heijari

Ammatti: pintakäsittelijä
Työpaikkakunta: Uusikaupunki
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Tuula Mäki-Arvela, Tomi Koskiranta, Leelo Raamat

Marika Ilola

Ammatti: elektroniikkatyöntekijä
Työpaikkakunta: Paimio
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Sirpa Rajalampi, Toni Leppälahti, Armi Heimonen

 

Heikki Lindgren

Ammatti: hitsaaja
Työpaikkakunta: Turku
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Markku Hakanen, Antti Tammelin, Johanna Alanko

 

Antero Palomäki

Ammatti: hitsaaja
Työpaikkakunta: Turku
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Mara Lehtonen, Pertti Lindqvist, Khalid Yousuf

 

 Mauri Partanen

Ammatti: pääluottamusmies
Työpaikkakunta: Uusikaupunki
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Vesa Oja, Tero Isotalo, Mika Pirinen

 

Harri Seesranta

Ammatti: putkiasentaja
Työpaikkakunta: Turku
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Jani Pöllä, Anu Talja, Esa Sainio

Anne-Mari Toikka


Ammatti: vaihetyöntekijä
Työpaikkakunta: Somero
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Susanna Kiukainen,Merja Viljamaa, Erno Kaitala

 

 Satakunta

 

 Mari Raikisto
Ammatti: vaihetyöntekijä
Työpaikkakunta: Luvia
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Marko Iltanen, Sanna Bordi, Sami Paavilainen

 

Janne Vainio

Ammatti: työpaikan yhdysmies
Työpaikkakunta: Eurajoki
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Hannu Nurmela, Marjatta Kaiku, Markku Sievers
 

Vesa Vuorenmaa

Ammatti: pääluottamusmies
Työpaikkakunta: Kankaanpää 
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Petri Ahokangas, Juhani Mäkiranta, Helvi Sairanen

 Häme

 

Harri Asunen

Ammatti: hioja
Työpaikkakunta: Nastola
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Mirka Utunen, Hannu-Pekka Henttonen, Ville Heino

 

Jarkko Jokinen

Ammatti: koestaja
Työpaikkakunta: Lahti
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Marko Schroderus, Sami Grönlund, Pekka Kakko

 

Vesa Niininen

Ammatti: koneistaja
Työpaikkakunta: Forssa
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Timo Kerkkonen, Heikki Seppälä, Markus Heinämäki

 

Kalevi Valonen

Ammatti: koneistaja
Työpaikkakunta: Nastola
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Antti Walther, Toni Vehmola, Keijo Peltola

 Pirkanmaa

 

Markus Haataja

Ammatti: koneasentaja
Työpaikkakunta: Tampere
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Jani Kauppinen, Susanna Huuskonen, Jukka-Pekka Kuisma

 

Jari Kaihlamäki

Ammatti: kokoonpanoasentaja
Työpaikkakunta: Sastamala
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Jarkko Mäkipää, Jari Kairajärvi, Vesa Valtonen

 

Mika Ovaskainen

Ammatti: pääluottamusmies
Työpaikkakunta: Nokia
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Tommi Suvela, Marja-Leena Huitula, Vesa Pohjalainen

 

Juha Pöllänen

Ammatti: pääluottamusmies
Työpaikkakunta: Tampere
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Jussi Karimäki, Tanja Matinaho, Erkki Moisio

Mikko Virolainen

Ammatti: tarkastaja
Työpaikkakunta: Akaa
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Antti Maijala, Pasi Tallila, Timo Anttila

 Kaakkois-Suomi

 

Petri Ahvo

Ammatti: pääluottamusmies
Työpaikkakunta: Imatra
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Anssi Piirainen, Sami Repka, Tero Höglund

Olli-Pekka Kristiansson

Ammatti: koneasentaja
Työpaikkakunta: Savonlinna
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Rauno Asikainen, Jani Lauanne, Pentti Issakainen
 

Ari Kunttu

Ammatti: asentaja
Työpaikkakunta: Kouvola
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Lari Haikonen, Toni Kailio, Heikki Kuutti

Niina Malm

Ammatti: lastaaja
Työpaikkakunta: Imatra
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Sakari Muhonen, Mikko Seppälä, Ari Kosonen

Iikka Marttinen

Ammatti: koneistaja
Työpaikkakunta: Kotka
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Kimmo Kapanen, Kirsi Mäkinen, Timo Stålhand

 Savo-Karjala

 

Mika Kolehmainen

Ammatti: valimotyöntekijä
Työpaikkakunta: Iisalmi
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Tapio Maksimainen, Veijo Tirkkonen, Ari Häkkinen

 

Miia Soininen

Ammatti: tarkastaja
Työpaikkakunta: Leppävirta
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Veli Pulliainen, Pekka Voutilainen, Joni Pitkänen

 Keski-Suomi

 

Arto Liikanen

Ammatti: metallimies
Työpaikkakunta: Muurame
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Tuomo Liukkunen, Ville Kivimäki, Aimo Äikäs

 

Tarmo Lukkarinen

Ammatti: CNC-sorvaaja
Työpaikkakunta: Muurame
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Aimo Lahtinen, Veli Häkkinen, Anssi Tirkkonen

 

Pentti Mäkinen

Ammatti: pääluottamusmies
Työpaikkakunta: Jyväskylä
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Mervi Hokkanen, Tarmo Pekonen, Sanna Paatelainen

 Vaasa

Kairi Alanko

Ammatti: varaston työntekijä
Työpaikkakunta: Kurikka
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Markku Setälä, Kalevi Mäntykoski, Sami Lyyski

Heimo Niemi

Ammatti:  tavaran vastaanottaja
Työpaikkakunta: Kurikka
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Raimo Aittoniemi, Tapio Pajula, Vesa Autio

 

Petri Partanen

Ammatti: pääluottamusmies
Työpaikkakunta: Kokkola
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Esko Viitasaari, Vesa-Matti Räisälä, Jukka-Pekka Tunkkari

Pekka Pörsti

Ammatti: muuntajakalustaja
Työpaikkakunta: Vaasa
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Ilkka Nordström, Hannu Aho, Kerttu Ojajärvi

Ari Rintala

Ammatti: työsuojeluvaltuutettu
Työpaikkakunta: Vaasa
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Matti Latvakoski, Janne Koskimäki, Teuvo Viitasaari

 Oulu

 

Antti Hautajoki

Ammatti: asentaja
Työpaikkakunta:  Kajaani
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Jouni Lämpsä, Mervi Pyy, Raimo Hyttinen

 

Jari Männikkö

Ammatti: kalibrointityöntekijä
Työpaikkakunta: Sievi
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Keijo Alahuhtala, Pentti Haapaniemi, Tuula Jokelainen

Tellervo Sirviö

Ammatti: elektroniikkatyöntekijä
Työpaikkakunta: Haapavesi
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Hanna Rokkanen (Häme), Petri Lehtonen (Häme), Ari-Pekka Jaatinen (Häme)

Tarmo Tyni

Ammatti: hitsaaja
Työpaikkakunta: Taivalkoski
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Kaisa Telekäinen, Reijo Hildén, Kari Ylikangas
 

 Lappi

Tommi Sauvolainen

Ammatti: crk-sulattaja
Työpaikkakunta: Tornio
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Jani Kolmonen, Olavi Parkkila, Rami Häkkilä
 

 

Mari Tuomaala

Ammatti: materiaalinsiirron valvoja
Työpaikkakunta: Tornio
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Päivi Eskola, Jani Kurtti, Tiina Elkki

 Auto- ja konealat

 

 Juhani Jara

Ammatti: maansiirtokoneasentaja
Työpaikkakunta: Viiala
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Pasi Heikkinen (aivosala), Kari Oikola, Joni Suutari 

 

Petteri Männistö

Ammatti: asentaja
Työpaikkakunta: Kokkola
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Jarkko Rantanen, Olli Koivuniemi, Sandra Roos

Arto Tolonen

Ammatti: automaalari
Työpaikkakunta: Rovaniemi
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Jan Backman, Mika Korpela (peltiala), Mika Rantanen (mek.metsä) 

Tenho Vehmas

Ammatti: raskaskalustoasentaja
Työpaikkakunta: Hämeenlinna
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Marko Vaara, Vesa Nurmi, Jere Lehto

 Kaivosala

 

Jouni Jussinniemi

Ammatti: työsuojeluvaltuutettu
Työpaikkakunta: Pyhäsalmi
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Juho Haarala (Oulu), Jukka Heikkilä (Oulu), Ville Keränen (Oulu)

 

Teppo Kulo

Ammatti: kunnossapitoasentaja
Työpaikkakunta: Sastamala
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Asko Torssonen, Ari Kukkurainen, Emma Tolonen 

Jalometalliala

 

Marja Karjalainen

Ammatti: tuotantotyöntekijä
Työpaikkakunta: Hämeenlinna
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Jari Palken, Minna Polvela, Harri Koivunen

Ruotsinkielinen

Karita Pihlström

Ammatti: kaivertaja
Työpaikkakunta: Tammisaari
Henkilökohtaiset varajäsenet:
Sari Yliaho, Tommy Holmblad, Erik Enholm