Metallityöväen Liitto

Metalliliittolaiset kuntavaaliehdokkaat 2017

Kuntavaalien vaalipäivä on sunnuntai 9.4.2017.
Ennakkoäänestys toimitetaan 29.3. - 4.4.


Alla on luettelo Metallityöväen liiton jäsenistä, joiden ehdokkuus kuntavaaleissa on ilmoitettu sähköpostitse osoitteeseen ahjo@metalliliitto.fi   

Jos olet ehdokkaana, mutta nimesi ei vielä ole listalla, ilmoita osoiteeseen ahjo@metalliliitto.fi nimesi, ammattisi, kunta jossa olet ehdolla sekä puolue tai ryhmä, jonka ehdokkaana olet.  
Ilmoita myös, jos huomaat tiedoissa virheitä.

Ehdokkaat aakkosjärjestyksessä kunnittain

(päivitetty 6.4.2017 klo 11)

AKAA
Heli Einola-Virtanen, projektipäällikkö, Perussuomalaiset
Petri Heikkinen, tuotekehitysteknikko, Suomen Sosialidemokraattinen Puolue SDP
Heikki Jara, maansiirtokoneasentaja, mekaanikko, Vasemmistoliitto
Jorma Kivi, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Aki Moisio, koneasentaja, SDP
Markku Laaki, metallimies, SDP

ALAJÄRVI
Jukka-Pekka Matintupa, aluepäällikkö, SDP

ALAVIESKA
Ville Laitala, pintakäsittelijä, Perussuomalaiset

ALAVUS
Esko Säntti, teollisuusmaalari, Itsenäisyyspuolue
Teuvo Viitasaari, levyseppähitsari, SDP

ASIKKALA
Kari Karjalainen, fil.maist., toimittaja, Suomen Keskusta
Antti Kinnunen, toiminnanohjaaja, SDP
Leena Niinimäki, uistintyöntekijä, eläkeläinen, SDP

ASKOLA
Silja Pääkkönen, kokoonpanija, Vasemmistoliitto (sit.)

ESPOO
Aarne Ukkola, hitsaaja, Vasemmistoliitto 

EURA
Niko Häkkinen, opiskelija, SDP
Hannu Paavilainen, cnc-sorvaaja, SDP
Sami Paavilainen, putkiasentaja, SDP

EURAJOKI
Jarkko Kivisalo, asentaja/koneistaja, Perussuomalaiset
Lasse Kopra, putkiasentaja, Suomen Keskusta
Hannu Liimola, levyseppä-hitsaaja, SDP
Jani Mäki, asentaja, mekaanikko, Perussuomalaiset
Jani Rantanen, teollisuuden putkiasentaja, Perussuomalaiset
Esa Talasma, autosähköasentaja, SDP

FORSSA
Ari Aaltonen,  puuseppä, Vasemmistoliitto
Jari Haake, vaihetyöntekijä, SDP
Tomi Karlsson, särmääjä, pääluottamusmies, SDP (sit.)
Roni Mäkelä, sähköasentaja, Vasemmistoliitto
Vesa Niininen, vaihetyöntekijä, SDP
Mari Penttilä, metallinainen, puuartesaani, SDP
Juhani Rasila, eläkeläinen, Vasemmistoliitto 
Klaus Ruisvaara, metallimies, SDP
Juhani Venho, talonrakentaja, Vasemmistoliitto

HAAPAVESI
Juhani Joentakanen, koneistaja, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Sami Keckman, autoasentaja, Perussuomalaiset
Juha Murtomäki, autovaraosavälittäjä, Perussuomalaiset
Tellervo Sirviö, elektroniikkatyöntekijä, Vasemmistoliitto

HAMINA
Arto Ahonen, koneasentaja, SDP

HANKO
Tuula Huldin, vaihetyöntekijä, pääluottamusmies, SDP
Kari Höllfast, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Timo Jansson, trukinkuljettaja, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto
Tuomo Kavander, vuorovastaava, SDP
Pekka Kemppinen, hitsaaja, eläkeläinen, SDP
Keijo Larila, asentaja, SDP
Katja Mäkelä, lopputarkastaja, Vasemmistoliitto
Kirsi Nylund, merkonomi, SDP
Raili Peni, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Antti Sinkkonen, minilinja-asentaja, SDP
Esko Tolvanen, asentaja, eläkeläinen, SDP 

HARJAVALTA
Pekka Jortikka, toto-koordinaattori, Vasemmistoliitto
Kai Kauramäki, valimomies, sulaton varaluottamusmies, SDP
Tapio Keinonen, työmies, Vasemmistoliitto
Tapio Lajunen, eläkeläinen, SDP
Kaj-Mikko Mäntynen, varastonhoitaja, SDP
Matti Salomäki, mallinvalmistaja, SDP
Sami Tikka, ajoneuvonkuljettaja, SDP
Tarmo Vajavaara, eläkeläinen, SDP

HATTULA
Antti Hämäläinen, työsuojeluvaltuutettu, SDP
Tapio Leino, koneistaja, SDP
Petteri Mononen, hitsari, SDP

HAUSJÄRVI
Jussi Rantanen, pääluottamusmies, lataaja, SDP

HEINOLA
Voitto Järvinen, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Johanna Kallio, ohutlevytyöntekijä, Parempi Heinola (PaHe)
Juha Kari, ilmastointiasentaja, Perussuomalaiset
Taisto Lehmusvuori, työteknikko, SDP
Keijo Peltola, robottihitsaaja, SDP
Sami Saarinen, levyseppähitsaaja, Perussuomalaiset
Harri Virtanen, eläkeläinen, Vasemmistoliitto

HELSINKI
Ilpo Haaja, pääluottamusmies, levyseppä, Vasemmistoliitto
Aulis Haaranen, hitsaaja, SDP 
Petri Ijäs, työkalunvalmistaja, SDP
Juha-Pekka Kaasinen, koneasentaja, Vasemmistoliitto
Ville Kari, aluetoimitsija, Vasemmistoliitto
Taina Karrikka, Production planning, pääluottamusmies, SDP
Tenho Kellokangas, työsuojeluvaltuutettu, Vasemmistoliitto
Karita Lahtinen, tuotantotyöntekijä, Vasemmistoliitto

HOLLOLA
Kari Hyytiä, sopimusasintuntija, SDP
Tuukka Sorri, automaatioasentaja, SDP
Arto Tschokkinen, järjestäjä, SDP
Toni Vehmola, kylmälaiteasentaja, pääluottamusmies, SDP

HONKAJOKI
Aulis Vehmasto, maalari, Perussuomalaiset

HUITTINEN
Helvi Sairanen, kokooja, SDP

HYVINKÄÄ
Heikki Ahtonen, tekninen kiinteistönhoitaja, Vasemmistoliitto
Pasi Karttunen, sopimusasiantuntija, SDP 
Juhani Kouhia, ay-aktiivi, kaupunginvaltuutettu, Vasemmistoliitto
Petri Kärki, pääluottamusmies, koneistaja, Vasemmistoliitto
Heikki Kölhi, cnc-koneistaja, SDP
Mikael Kölhi, asentaja, SDP
Anitta Luoto, cnc-sorvaaja, pääluottamusmies, SDP
Jukka Nieminen, raudoittaja, Vasemmistoliitto
Lars Pekkanen, levyseppä, pääluottamusmies, SDP
Thomas Roos, työsuojeluvaltuutettu, laitetestaaja, Vasemmistoliitto

HÄMEENKYRÖ
Esa Järvenpää, autokorimekaanikko, SDP
Pekka Kiukainen, koneistaja, Vasemmistoliitto
Joni Mäensivu, maalaamoapulainen, Perussuomalaiset

HÄMEENLINNA
Janne Heinimäki, sopimusasiantuntija, SDP
Jari Kulmala, asentaja, SDP
Matti Paulus, käyttömies, Vasemmistoliitto
Lennart Pohjonen, peltiseppä, SDP
Hanna Rokkanen, cnc-koneistaja, Vasemmistoliitto
Veijo Virtanen, autonkuljettaja, SDP

IISALMI
Risto Ansamaa, cnc-käyttäjä, SDP
Timo Haverinen, aluetoimitsija, SDP
Romet Kesa, hitsaaja, SDP
Pasi Kiiskinen, metallimies, Suomen Kristillisdemokraatit KD
Mika Kolehmainen, aluetoimitsija, SDP 
Sanna Tolonen, opiskelija, parturi-kampaaja, SDP

IITTI
Esa Sundberg, eläkeläinen, SDP

IKAALINEN
Jukka Mattila, levyseppä, Vasemmistoliitto

ILOMANTSI
Mika Purmonen, pääluottamusmies, Perussuomalaiset

IMATRA
Petri Ahvo, valukonemies, Vasemmistoliitto
Niina Malm, lastaaja, pääluottamusmies, SDP
Anssi Piirainen, metallimies, Vasemmistoliitto
Sami Repka, levyseppä, Vasemmistoliitto
Pauli Riekkinen, muovityöntekijä, SDP

ISOKYRÖ
Erkki Kuusikko, kunnallisneuvos, SDP
Matti Latvakoski, pääluottamusmies, SDP
Simo Perkiö, eläkeläinen, SDP
Jari Sillanpää, setittäjä, SDP
Ulla-Maija Vaaraniemi, koulunkäynnin ja AIP:n ohjaaja, SDP

JANAKKALA
Jani Eronen, pinnoittaja, SDP
Markus Heinämäki, asentaja-koneistaja, SDP
Ali Holopainen, särmääjä, pääluottamusmies, SDP
Kalevi Ilmarinen, kunnallisneuvos, eläkeläinen, SDP
Ari-Pekka Jaatinen, rakennus-/telinemies, Vasemmistoliitto
Juri Jokinen, metallimies, Perussuomalaiset
Piia Nylund, varastotyöntekijä, SDP
Juha Rikkonen, koneistaja, SDP

JOENSUU
Toni Kaukonen, kiinteistönhoitaja, Vasemmistoliitto
Kari Martikainen, asentaja, SDP
Henna Piiroinen, pakkaaja, merkonomi, SDP
Martti Rutanen, ajaja/asettaja, SDP

JOKIOINEN
Jukka Heinämäki, metallimies, Vasemmistoliitto
Juha  Juhola, metallimies, Vasemmistoliitto
Petri Lehtonen, metallityöntekijä, Vasemmistoliiitto
Pauli Myllyoja, asentaja-koneistaja, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Charlotte Nummenranta, metallityöntekijä, varapääluottamusmies, Vasemmistoliitto

JYVÄSKYLÄ
Kari Kuusijoki, eläkeläinen, taksinkuljettaja, SDP
Tarmo Lukkarinen, cnc-sorvaaja, Vasemmistoliitto
Pentti Mäkinen, koulutuskoordinaattori, SDP
Jani Närhi, pääluottamusmies, koneistaja, SDP
Teemu Parantainen, kokoonpanija, pääluottamusmies, SDP
Jari Pöysti, koneistaja, SDP
Antero Raninen,  eläkeläinen, SDP
Janne Rummakko, hioja, SDP
Reijo Salonen, eläkeläinen, SDP
Pekka Suuronen, työtön, SDP
Arttu Viinikainen, painevalaja, SDP

JÄMSÄ
Pauli Puro, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Ari Sarin, rakenneasentaja, pääluottamusmies, SDP
Eino Soikka, lentokonelaiteasentaja, SDP

JÄRVENPÄÄ
Ari Kolehmainen, aluetoimitsija, SDP
Mika Korpela, kattopeltiseppä, Vasemmistoliitto
Jarmo Mäkinen, yhdistelmäasentaja, luottamusmies, SDP
Teemu Rouhiainen, hitsaaja, SDP

KAARINA
Toni Hongisto, opiskelija, Vasemmistoliitto
Jarmo Järviö, toimitsija, eläkeläinen, SDP
Susanna Kiukainen, pääluottamusmies, vaihetyöntekijä, SDP
Veijo Lehtonen, putkiasentaja, Suomen Kristillisdemokraatit (sit.)
Antti Mäki, varaosamyyjä, yhteisöpedagogiopiskelija, SDP
Heikki Suominen, eläkeläinen, SDP

KAJAANI
Antti Hautajoki, asentaja, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto
Pasi Huotari, varaosamyyjä, Vasemmistoliitto (sit.)
Antti Leinonen, etumies/mek. asentaja, SDP
Jouni Lämpsä, pääluottamusmies, hitsaaja, Vasemmistoliitto
Mervi Pyy, elektroniikkatyöntekijä, Vasemmistoliitto 

KALAJOKI
Marko Sarkkinen, koneistaja, pääluottamusmies, SDP (sit.)

KANGASALA
Jari Haaparanta, huoltoteknikko, pääluottamusmies, työsuojeluvastaava, SDP
Erkki Lähdesmäki, eläkeläinen, Perussuomalaiset
Pasi Sieranoja, polttoleikkaaja, SDP
Seppo Talli, laitiosmies, Vasemmistoliitto
Jyrki Vuorinen, lämpökäsittelijä, SDP

KANKAANPÄÄ
Petri Ahokangas, koneistaja, SDP
Jari Koivisto, vuorottaja, SDP
Vesa Vuorenmaa, levyseppä-hitsaaja, pääluottamusmies, SDP

KARIJOKI
Pentti Haaranoja, metallimies, SDP

KARKKILA
Marianne Boström, laivanrakennusinsinööri, etuuskäsittelijä, SDP
Eino Hellstén, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Jukka Lehtoranta, SDP
Marja Muurinen, lähihoitajaopiskelija, Vasemmistoliitto
Anna-Liisa Riekkinen, valimotyöntekijä, Vasemmistoliitto
Teemu Tuiskula, cnc-koneistaja, Vasemmistoliitto
Pasi Åman, työtön, Vasemmistoliitto (sit.)

KASKINEN
Michael Jokiranta, koneasentaja, montör, SDP

KAUHAJOKI
Tero Haapamäki, levyseppähitsaaja, Vasemmistoliitto
Veli-Jussi Jyllilä, eläkeläinen, SDP
Sami Lyyski, asentaja, SDP
Maria Pietari, särmääjä, Vasemmistoliitto

KAUHAVA
Vesa Autio, pääluottamusmies, koneistaja, SDP
Aila Hietala, pintakäsittelijä, SDP
Juha Kipinoinen, kokoonpanija, SDP
Marko Lindholm, pääluottamusmies, varastomies, Perussuomalaiset
Leena Loukasmäki, kilpityöntekijä, SDP
Mathias Pukkila, pääluottamusmies, SDP

KEMI
Pasi Heikkinen, kaivosmies, Vasemmistoliitto
Jari Holland, prosessinhoitaja, Vasemmistoliitto
Petri Markkanen, prosessinhoitaja, Vasemmistoliitto
Ensio Moisanen, tietoliikenneasentaja, Vasemmistoliitto
Tommi Sauvolainen, crk-sulattaja, Vasemmistoliitto

KEMINMAA
Helena Halttu, autosihteeri, Vasemmistoliitto
Harri Ronkainen, raskaskoneasentaja, SDP

KEMIÖNSAARI / KIMITOÖN
Esko Antikainen, eläkeläinen/pensionär, Vasemmistoliitto/Vänsterförbundet
Kauko Pietikäinen, eläkeläinen/pensionär, Vasemmistoliitto/Vänsterförbundet
Jouko Toivanen, metallityöläinen/metallarbetare, Vasemmistoliitto/Vänsterförbundet
Hans Gustafsson, linja-autonkuljettaja/busschaufför, Vapaa Yhteistoiminta Yhteislista / Fri samverkan Gemensam lista
Rickard Ström, kaivonporaaja/brunnsborrare, SDP
Bo Vilander, sähköasentaja/elmontör, SDP

KEMPELE
Keijo Alahuhtala, operaattori, varapääluottamusmies, SDP
Jouko Etelä, kiinteistökoordinaattori, SDP

KERAVA
Ismo Jalonen, työnjohtaja, SDP
Kari Kuulas, eläkeläinen, Vasemmistoliitto

KIRKKONUMMI
Tero Suominen, laadunvalvoja, SDP
Tuomo Tiitinen, puristinajuri, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Leo  Vartiainen, metallimies, Vasemmistoliitto

KITEE
Vesa Parviainen, koneasentaja, pääluottamusmies, SDP

KITTILÄ
Asko Jussila, kaivosmies, varatyösuojeluvaltuutettu, Vasemmistoliitto

KIURUVESI
Toivo Karjalainen, teleasentaja, eläkeläinen, SDP
Reijo Kumpulehto, valimotyöntekijä, pääluottamusmies, SDP
Pasi Lonkila, hitsaaja, asentaja, Vasemmistoliitto
Ari Pietikäinen, sähköasentaja, SDP
Sami Piippo, levyseppähitsaaja, Vasemmistoliitto
Juhani Turunen, metallimies, eläkeläinen, SDP

KOKEMÄKI
Juhani Mäkiranta, asentaja, SDP
Jari-Matti Välkkynen, työkaluhioja, Vasemmistoliitto
Harry Viita, apumies, SDP

KOKKOLA
Esa Kant, koneasentaja, SDP
Janne Kotanen, prosessinhoitaja, SDP
Petri Partanen, pääluottamusmies, SDP

KONNEVESI
Eeva-Liisa Korhonen, trukinkuljettaja, SDP
Mauri Korhonen, hioja, SDP

KONTIOLAHTI
Sirkka Heiskanen, kokoonpanija, SDP
Jari Jormalainen, työsuojeluvaltuutettu, Vasemmistoliitto
Juha Pakarinen, kiinteistöhuoltaja, pääluottamusmies, työsuojeluvaltuutettu, SDP

KOTKA
Faruk Abu Taher, metallimies, Vasemmistoliitto
Tapio Anttila, vastaava aluetoimitsija, Vasemmistoliitto
Gerhard Koch, kirvesmies, Perussuomalaiset
Mikko Laakso, koneistaja, Vasemmistoliitto
Kirsi Mäkinen, rakennustyöntekijä, Vasemmistoliitto
Kari Niininen, pääluottamusmies, SDP
Pirjo Tujula, levyseppä-hitsaaja, Vasemmistoliitto (sit.)

KOUVOLA
Heikki Kuutti, koneasentaja, SDP
Tomi Simola, LVI-asentaja, työteknikko, Suur-Kouvolan Sitoutumattomat
Mikko Tolonen, levyseppähitsaaja, Perussuomalaiset

KUOPIO
Ari Hujanen, ostaja, SDP
Pasi Lattunen, diagnoositeknikko, pääluottamusmies, SDP
Petri Marttinen, LuK, lähettämötyöntekijä, SDP
Veijo Tirkkonen, pääluottamusmies, SDP

KURIKKA
Kari Koivuluoma, eläkeläinen, SDP
Aija Korpela, hitsaaja, SDP
Ville Korpinen, robottihitsaaja, Vasemmistoliitto
Pentti Kuusinen, eläkeläinen,  SDP
Seppo Talvitie, metallimies, SDP

KUUSAMO
Kauno Moilanen, eläkeläinen, Vasemmistoliitto

KÄRKÖLÄ
Pasi Akkila, hitsaaja, SDP
Jukka Tammelin, cnc-koneistaja, työsuojeluvaltuutettu, Perussuomalaiset

LAHTI
Matti Airikka, varastomies, SDP
Rauno Grönroos, eläkeläinen, SDP
Tapio Hakatie, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Juha Haukka, kiinteistönhoitaja, Suomen Kommunistinen Puolue
Teemu Häyrinen, koneasentaja, ins.opiskelija, Vihreä liitto
Jari Kanerva, työtön, Perussuomalaiset
Vesa Pellinen, varastotyöntekijä, Perussuomalaiset
Raimo Peltola, levyseppä, Perussuomalaiset
Pauli Pietilä, eläkeläinen, Suomen Kommunistinen Puolue
Kalervo Piiponniemi, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Reijo Savurinne, eläkeläinen, SDP
Esko Sutela, materiaalikatselmoija, kiinteistöjen energianeuvoja, SDP
Juha Ulmanen, koneistaja, Vasemmistoliitto

LAIHIA
Pentti Panttila, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Jyrki Pihlajamaa, matalapainevalaja, Perussuomalaiset
Tapani Syrjälä, eläkeläinen, SDP

LAPINLAHTI
Jari Jäntti, varastonhoitaja, SDP
Reino Laitinen, metallimies, SDP

LAPPEENRANTA
KImmo Hyvärinen, koneasentaja, SDP
Toni Kailio, ennakkohuoltotarkastaja, työsuojeluvaltuutettu, SDP
Sanna Koskenranta, toiminnanjohtaja, yhteisöpedagogi amk,  SDP
Vesa Tuomisto, automaalari, SDP

LAPUA
Tuomas Berg, projektikoordinaattori, SDP
Kari Hakomäki, asentaja, Suomen Keskusta

LAUKAA
Ahti Järvinen, peltiseppä, Vasemmistoliitto
Kari Keikkala, metallimies, Perussuomalaiset
Raimo Kuula, hissihuoltaja, Vasemmistoliitto
Tarmo Pekonen, koneasentajamestari, SDP
Harri Taipale, varastomies, Vasemmistoliitto
Matti Vuoristo, eläkeläinen, SDP

LEMPÄÄLÄ
Kari Saarnio, toimitsija, SDP
Pirjo Tuominen, kokoonpanija, SDP

LEMI
Pekka Purtilo, pääluottamusmies, SDP

LEPPÄVIRTA
Antti Laitinen, puristaja/hioja, pääluottamusmies, SDP

LIEKSA
Eero Mustonen, puuseppä, cnc-koneistaja, SDP
Antero Oinonen, laminoitsija, Suomen Keskusta

LIETO
Jari Kramsu, vastaava aluetoimitsija, SDP
Are Lipponen, cnc-koneistaja, SDP
Timo Paso, tekninen myyjä, Vasemmistoliitto
Osmo Rantanen, aluetoimitsija, yhteisöpedagogi, SDP

LIMINKA
Eero Heikkinen, cnc-sorvaaja, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto
Jari Mehtälä, aluetoimitsija, Vasemmistoliitto

LOHJA
Lauri Kalanti, koneistaja, Vasemmistoliitto
Jouni Linden, opiskelija, Vasemmistoliitto
Kari Nieminen, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Jukka Peippo, varastonhoitaja, SDP
Jukka Seger, automekaanikko, Vasemmistoliitto
Matti Selenius, autonasentaja, SDP 
Eero Tuhkanen, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Mikko Vainio, sahurimestari, Vasemmistoliitto
Raili Viitanen, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Tomi Wallin, sähköasentaja, Vasemmistoliitto

LOIMAA
Jouni Ojala, linja-operaattori, pääluottamusmies, SDP
Veikko Ruohonen, eläkeläinen, SDP
Risto Soukka, eläkeläinen, Vasemmistoliitto

LOPPI
Sanna Aalto, logistikko, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto (sit.)
Timo Perälä, valimotyöntekijä, pääluottamusmies, SDP

LOVIISA
Daniel Hannus, pääluottamusmies / huvudförtroendeman, SDP
Jouni Määttä, pääluottamusmies, SDP

MARTTILA
Hannu Kallio, metallityöntekijä, SDP

MASKU
Tiina Hurme, levyseppä, Vasemmistoliitto 
Isto Virtanen, levyseppä-hitsaaja,  varapääluottamusmies, Vasemmistoliitto
Markku Virtanen, hitsaaja, SDP
Piia Werner-Backholm, koulunkäynninohjaaja, SDP

MERIKARVIA
Päivi Mäkinen, eläkeläinen, Suomen Keskusta

MIKKELI
Paavo Barck, eläkeläinen, SDP
Jose Friman, metallimaalari, SDP
Jani Lauanne, asentaja, SPD

MULTIA
Helena Kurvinen, hitsaaja, Vasemmistoliitto

MUURAME
Tuomo Leinonen, koneistaja, pääluottamusmies, SDP
Arto Liikanen, metallimies, pääluottamusmies, SDP

MYNÄMÄKI
Jarmo Kytömaa, autoasentaja, Vasemmistoliitto

MÄNTSÄLÄ
Markku Helenius, koneenhoitaja, eläkeläinen, SDP
Markku Laine, kehityspäällikkö, SDP

MÄNTTÄ-VILPPULA
Ilkka Jatkola, koneistaja, SDP
Paavo Pohja, lentokoneasentaja, SDP

NAANTALI
Jarmo Lehtonen, operaattori, SDP
Lasse Leino, metallimies, SDP
Heikki Lindgren, hitsaaja, pääluottamusmies, SDP
Kari Ollikainen, levyseppä-hitsaaja, työsuojeluvaltuutettu, Vasemmistoliitto
Pekka Reponen, logistiikkatyöntekijä, Vasemmistoliitto (sit.)

NAKKILA
Mervi Viinamäki,  hitsaaja, Vasemmistoliitto

NIVALA
Jani Ahlholm, työnjohtaja, SDP
Ari Kukkurainen, kaivosmies, SDP
Eero Parttimaa, tarkastaja, SDP

NOKIA 
Seppo Kallio, kunnallisneuvos, Vasemmistoliitto
Mika Ovaskainen, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto
Eissen Reponen, asentaja, Vasemmistoliitto
Jari Roslöf, pääluottamusmies, autosähköasentaja, SDP
Pauli Schadrin, asentaja, Suomen Kommunistinen Puolue

NOUSIAINEN
Raimo Kytömaa, toimitsija, Vasemmistoliitto

NURMIJÄRVI
Harri Hoviniemi, autosähkömekaanikko, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Yrjö Makkonen, automekaanikko, Vasemmistoliitto (sit.)
Keijo Pouttu, kelloseppä, huoltoteknikko, Vasemmistoliitto
Esa Saavalainen, kunnosspitoasentaja, pääluottamusmies, SDP (sit.)
Taina Turunen, Kokooja, työsuojeluvaltuutettu, SDP

NÄRPIÖ
Roger Kronlund,  metallarbetare, SDP
Peter Sjökvist,  metallarbetare, SDP

ORIMATTILA
Jarkko Jokinen, koestaja, pääluottamusmies, SDP

OULAINEN
Kari Mehtälä, käyttömies, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto (sit.)
Jari Männikkö, kalibrointityöntekijä, pääluottamusmies, SDP

OULU
Jari Ahokas, kaapelityöntekijä, Vasemmistoliitto
Tommi Juvani, juontaja, SDP
Esa Kovaniemi, varastomies, Vasemmistoliitto
Kalevi Kuha,  eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Ari-Pekka Kurikka, huoltoasentaja, työsuojeluvaltuutettu, SDP
Pirjo Käyhkö, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Marko Penttilä, ravintolatyöntekijä, opiskelija, Vasemmistoliitto
Maijaliisa Pollari, tuotannon työntekijä, SDP
Topi Rajala, opiskelija, SDP
Ville Rantala, aluetoimitsija, SDP
Tarja Syväys, Vasemmistoliitto
Jorma Taivaloja, Vasemmistoliitto
Kaisa Telekäinen, opiskelija, SDP
Johanna Valkama, FM, maantieteilijä, Vihreä liitto

OUTOKUMPU
Marko Blomberg, kaivosmies, Vasemmistoliitto (sit.)
Pentti Hyttinen, kokoonpanohitsaaja, Vasemmistoliitto (sit.)
Pentti Jääskeläinen, eläkeläinen, SDP
Jukka Koistinen, hioja, Vasemmistoliitto (sit.)
Hannu Kontkanen, koneistaja, Vasemmistoliitto (sit.)
Petri Kontkanen, cnc-koneistaja, Vasemmistoliitto (sit.)
Ilkka Mertanen, koneenasentaja, SDP
Lasse Pouhula, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Kari Smolander,  varastomies, Vasemmistoliitto
Jari Utriainen, hitsaaja, SDP
Timo Voutilainen, levyseppähitsaaja, Vasemmistoliitto (sit.)
Heli Vänskä, kirjanpitäjä, Vasemmistoliitto (sit.)
Timo Vänskä, koneenasentaja, Vasemmistoliitto (sit.)

PAIMIO
Pasi Suominen, lähettämötyöntekijä, pääluottamusmies, SDP
Boke Virta, nuorisotyöntekijä, Vasemmistoliitto

PALTAMO
Kari Keränen, autoasentaja, Vasemmistoliitto

PARAINEN
Tom Lindholm, rörmontör, företagare, SDP
Karl Vidar Nyberg, pensionär, SDP

PARKANO
Susanna Huuskonen, cnc-koneistaja, SDP
Veijo Niemensivu, työmies, Vasemmistoliitto
Antero Pihlajamäki, metallimies, Vasemmistoliitto

PEDERSÖRE
Viktor Kock, metallarbetare, studerande, SDP
Jari Ormiskangas, ohutlevypeltiseppä, hitsaaja, SDP

PIEKSÄMÄKI
Arto Kärki, eläkeläinen, SDP

PIETARSAARI
Jukka Hanhineva, kalastaja, Vasemmistoliitto
Mauri Korkeamäki,  eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Jaakko Koskela, metallityöntekijä, SDP
Minna Luomala, opiskelija, PRO Pietarsaari
Teija Löfholm, pakkaaja, tarkastaja, Vasemmistoliitto

PIRKKALA
Harri Kolu, koneenasentaja, Vihreä liitto
Rauno Lehtinen, jälkikäsittelijä, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto
Jyrki Majakulma, eläkeläinen, Vihreä liitto

POLVIJÄRVI
Toni Kuronen, kairaaja/infrarakentaja, Perussuomalaiset 

POMARKKU
Jari Jokinen, levyseppä, SDP
Olavi Leppänen, eläkeläinen, SDP
Jari Syvänne, levyseppä-hitsaaja, SDP

PORI
Erkki Heino, valaja, SDP
Jarno Huttunen, tuotantotyöntekijä, SDP
Jyrki Levonen, pääluottamusmies, SDP
Sami Maakivi, eristyspeltiseppä, Vasemmistoliitto
Topi Maanavilja, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto
Anne-Marie Paasimäki, hitsaaja, SDP
Juha Rosenholm, asentaja, SDP
Hannu Salo, pakkaaja, SDP
Ari Saukkokoski, valimotyöntekijä, Vasemmistoliitto
Matti Savolainen, laitoksenhoitaja, SDP
Rauli Taimi, varastomies, SDP
Ari Viljanen, hitsaaja, Vasemmistoliitto
Jari-Pekka Virtanen, koneistaja, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto

PORVOO
Tuomas Jakovesi, varastomies, SDP
Ron Liljendal, reservdelsansvarig, Svenska folkpartiet i Finland
Jouni Roponen, pääluottamusmies, SDP
Kalevi Wahrman, teleasentaja, härasdomare, Suomen Kommunistinen Puolue

PUDASJÄRVI
Jouni Manninen, asentaja,  SDP

PYHTÄÄ
Raimo Hokkanen, hitsaaja, eläkeläinen, SDP

PYHÄJOKI
Marja Isotalus, nosturinkuljettaja, Vasemmistoliitto

PYHÄJÄRVI
Jarmo Halonen, kaivosmies, Suomen Keskusta
Jari Humaloja, korjausmies, Pro Pyhäjärvi
Jouni Jussinniemi, työsuojeluvaltuutettu, Vasemmistoliitto
Janne Kaijankoski, näytteenkäsittelijä, Kansallinen Kokoomus
Mika Kantola, ICT-asentaja, Suomen Keskusta
Aimo Karvonen, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto
Juha Liuska, korjausmies, Suomen Keskusta
Reijo Pennanen, levyseppä-hitsaaja, SDP
Martti Savolainen, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Asko Torssonen, koneasentaja, SDP

PÄLKÄNE
Jani Luukkonen, metallityöntekijä, Suomen Keskusta (sit.)
Sami Uusitalo, varastomies, SDP

RAAHE
Marko Anttila, kunnossapidon asentaja, koordinaattori, SDP
Risto Heinonen, asentaja, Vasemmistoliitto
Atso Kerttula, käyttömies, SDP
Kirsi Kotisaari, yo-merkonomi, Vasemmistoliitto
Oili Laulumaa, nosturinkuljettaja, merkonomi, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Joni Lackström, käyttömies, Vasemmistoliitto
Kari Leppälä, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Veijo Mikkola, Raahe, Vasemmistoliitto
Teemu Myllyoja, putkiasentaja, Vasemmistoliitto
Matti Nikula, ravitsemustyöntekijä, luottamusmies, Vasemmistoliitto
Sulo Nurkkala, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Asser Siuvatti, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Merja Turunen, käyttöhenkilö, Vasemmistoliitto
Pirkko Valtanen, elektroniikkatyöntekijä, pääluottamusmies, SDP
Jouko Vasankari, eläkeläinen, Vasemmistoliitto

RAASEPORI, RASEBORG
Anna Andersson, kultaseppä, Vasemmistoliitto
Timo Berg, varastotyöntekijä, SDP
Ronja Grönholm, produktionsarbetare, SDP
Ulf Heimberg, utbildare/kouluttaja, SDP
Heikki Holappa, sopimusasiantuntija, Vasemmistoliitto
Veikko Kauppinen, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Reija Mettovaara, hioja, työsuojeluvaltuutettu, SDP
Jorma Pelkonen, asentaja, pääluottamusmies, SDP
Karita Pihlström, metallarbetare, metallityöläinen, SDP
Mia Räisänen, myyjä, SDP
Sanna Sipola, raaka-ainevaraston hoitaja, työsuojeluvaltuutettu, SDP
Roy Wirtanen, produktionsarbetare, SDP

RAISIO
Juha Jormanainen, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto
Seppo Kalliotie, levyseppä, Vasemmistoliitto
Aimo Koskela, hitsaaja, Vasemmistoliitto
Janne Laulumaa, elektroniikkatyöntekijä, pääluottamusmies, SDP
Tapio Soiniitty, ajoneuvoasentaja, Perussuomalaiset
Reijo Ylönen, eläkeläinen, SDP
Jyrki Yrttiaho, ay-toimitsija, eläkeläinen, Vasemmistoliitto

RAUMA
Marko Iltanen, pääluottamusmies, SDP
Satu Knuutila, kotiavustaja, SDP
Mika Kostiainen, viimeistelijä, SDP
Kari Välimäki, asettaja, SDP

RIIHIMÄKI
Risto Leppäranta, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Ari Ruottinen, työkaluhioja, varapääluottamusmies, SDP
Sven Toiviainen, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Kari Vilkman, eläkeläinen, SDP

RISTIJÄRVI
Jouni Kemppainen, konepuuseppä, eläkeläinen, SDP (sit.)

ROVANIEMI
Terho Iljin, teleasentaja, eläkeläinen, SDP
Juhani Paksuniemi, laitosmies, eläkeläinen, SDP
 Pentti Sorsa, levyseppähitsaaja, Vasemmistoliitto 

RUSKO
Jorma Rand, pääluottamusmies, levyseppähitsaaja, Vasemmistoliitto

SAARIJÄRVI
Monica Hautaniemi, lentokoneasentaja, SDP
Arvo Hiekkavirta, eläkeläinenVasemmistoliitto
Lasse Ingman, sähköasentaja, SDP
Aulis Ollikainen,  hitsaaja, SDP
Markku Rummakko, metallimies, SDP
Antti Siikaranta, varustelija, SDP
Sami Tuominen, robotinkäyttäjä, pääluottamusmies, SDP

SALO
Marika Ilola, elektroniikkatyöntekijä, Vasemmistoliitto
Heidi Kultanen, Vihreä liitto
Sari Laaksonen, toimistosihteeri, SDP
Asmo Ojanperä, koneasentaja, SDP
Rebekka Ruutikainen, alumiinihitsaaja, Suomen Keskusta (sit.)
Taro Turtiainen, järjestelmätukihenkilö, Vasemmistoliitto
Lea Wiman-Määttä, koulutusasiantuntija, SDP

SASTAMALA
Aarne Järvenpää, huoltomies, SDP
Kai Kaarlampi, kemikaalivalmistaja, pääluottamusmies, SDP
Jari Kaihlamäki, kokoonpanoasentaja, SDP
Arto Moisio, asentaja, Vasemmistoliitto
Jarkko Mäkipää, vaihetyöntekijä, SDP
Reino Sivonen, eläkeläinen, SDP

SAUVO
Pertti Niemelä, nc-koneistaja, Vasemmistoliitto

SAVONLINNA
Antero Kautonen, kojeistoasentaja, SDP
Olli-Pekka Kristiansson, koneasentaja, SDP
Markku Nousiainen, eläkeläinen, SDP
Olli Sironen, eläkeläinen, SDP

SEINÄJOKI
Andrey Germanov, metallityömies, SDP
Anu Luhtanen, autokunnostaja, SDP
Kaarle Talvitie, metallimies, isännöitsijä, SDP

SIIKAINEN
Anneli Lahtinen, työehtosihteeri, SDP
Eleonoora Vaho, maatalouslomittaja, siivooja, SDP
Katja Vettenranta, valimotyöntekijä, SDP

SIIKAJOKI
Martti Eskola, cnc-koneistaja, Perussuomalaiset
Mauri Krankkala, varastomies, Perussuomalaiset
Keijo Mustonen, polttoleikkaaja, Suomen Keskusta
Seppo Mällinen, hitsaaja, SDP
Risto Niemelä, asentaja, Perussuomalaiset
Sami Nyman, käyttömies, Vasemmistoliitto
Teppo Riihijärvi, cnc-koneistaja, SDP

SIILINJÄRVI
Jukka Tuppurainen, prosessinvalvoja, SDP

SIPOO
Kjell Grönqvist, pensionär, eläkeläinen, SDP
Jemina Malin, varaosamyyjä, Suomen Keskusta

SODANKYLÄ
Ville Häkkinen, korjaamon esimies, Perussuomalaiset
Juha Karppinen, prosessinhoitaja, Vasemmistoliitto
Janni Salmela, kuljettaja, Vasemmistoliitto

SONKAJÄRVI
Maija Vainikainen, eläkeläinen, SDP  

SOTKAMO
Lauri Hänninen, koneasentaja, SDP
Pekka Nousiainen, asentaja, SDP

SUOMUSSALMI
Riitta Kyllönen, vaihetyöntekijä, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto

SUONENJOKI
Timo Lahtinen, alihankintavastaava, työnjohtaja, SDP
Hannu Matilainen, levyseppä-hitsaaja,  SDP
Kimmo Turkki, jigihitsaaja, Vasemmistoliitto (sit.)

SÄKYLÄ
Jukka Männistö, laitosmies, SDP
Juha Nummela, kunnallisneuvos, SDP
Matti Numminen, aluetoimitsija, Vasemmistoliitto

TAIVALKOSKI
Urpo Kortetjärvi, eläkeläinen, SDP

TAMMELA
Taisto Tulander, eläkeläinen, SDP 

TAMPERE
Jukka Gustafsson, kansanedustaja, SDP
Marie Kuusinen, automaatio- ja koneenasentaja, luottamusmies, SDP (sit.)
Henrik Kähkönen, purkumies, SDP
Petri Lahtinen, toimitsija, Suomen Kommunistinen Puolue (sit.)
Emmi Liinalaakso, hitsaaja, Vasemmistoliitto
Terjo Linnanen, lämpökäsittelijä, varapääluottamusmies, Vasemmistoliitto
Juho Puusniekka, Vasemmistoliitto
Virva-Mari Rask, Vasemmistoliitto
Antti Salonen, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto
Ilpo Sirniö, logistiikkatyöntekijä, SDP
Alex Warto, koneenasentaja, Vihreä liitto

TEUVA
Hannu Aho, tuotantotyöntekijä, Vasemmistoliitto
Juha Kiviluoma, teollisuusputkiasentaja, SDP
Antti Kuusela, metallimies, SDP

TORNIO
Merja Aalto, vuorottaja, Vasemmistoliitto 
Pasi Heikkilä, prosessimies, Vasemmistoliitto
Juha-Matti Hokkanen, levyseppä-hitsaaja, SDP
Iiro Hyrkäs, maalari, SDP
Jyrki Hyykoski, prosessinvalvoja, Vasemmistoliitto
Juhani Jaako, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Kati Kangas, levyseppähitsaaja, Vasemmistoliitto (sit.)
Jari Karhu, prosessityöntekijä, Vasemmistoliitto
Toni Keränen, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto (sit.)
Jouni Kurttio, koneistaja, Vasemmistoliitto
Tuomas Lehtonen, koneasentaja, Vasemmistoliitto
Olavi Parkkila, varastotyöntekijä, Vasemmistoliitto
Martti Rauhala, vastaava aluetoimitsija, SDP
Jani Salonen, cnc-koneistaja, SDP
Olavi Stoor, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Mari Tuomaala, materiaalisiirron valvoja, SDP
Mika Vaara, prosessinhoitaja, SDP

TURKU
Laura Aalto, opiskelija, Vasemmistoliitto 
Maher Abi Mosleh, hitsaaja, Vasemmistoliitto
Piritta Anttila, lähihoitaja, Vasemmmistoliitto
Kaj-Olof Engblom, LVI-asentaja, SDP
Pasi Heikkilä, levyseppä, Vasemmistoliitto
Mara Lehtonen, sisustusasentaja, Vasemmistoliitto
Turja Lehtonen, liittosihteeri, Vasemmistoliitto
Susanna Merinen, toimistonhoitaja, Vasemmistoliitto
Mikko Pulkkinen, kiinteistöhuoltomies, SDP 
Tuukka Pääkkönen, putkiasentaja, Vasemmistoliitto
Sauli Saarinen, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Jarto Salminen, varastotyöntekijä, Vasemmistoliitto
Johannes Yrttiaho, tiedottaja, Vasemmistoliitto

TUUSNIEMI
Jaakko Miettinen, prosessityöntekijä, pääluottamusmies, SDP

TUUSULA
Jori Enroth, teräsrakennetyöntekijä, SDP
Arja Taipale, merkonomi, Vasemmistoliitto

ULVILA
Toni Halme, polttoleikkaaja, SDP
Teemu Kotiniemi, levyseppähitsari, Vasemmistoliitto
Pertti Kurppa, eläkeläinen, SDP
Sari Mikkilä, myyjä, SDP
Mika Rostedt, koneenhoitaja, SDP
Kimmo Ruotsalainen, asentaja, SDP
Marko Vihlman, tarkastaja, SDP

UUSIKAUPUNKI
Pentti Aitamurto, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Antti Haapavuori, putkiasentaja, eläkeläinen, SDP
Miia Kelsey, kunnossapitoasentaja, SDP
Juhani Konttinen, lähettämötyöntekijä, SDP
Tommi Leino, insinööri, SDP
Jaana Packalen, toimistonhoitaja, SDP
Mauri Partanen, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto
Marko Turunen, työsuojeluvaltuutettu, SDP

VAASA
Tea Hietamäki, koneasentaja, Vasemmistoliitto
Pasi Keskinen, muuntaja-asentaja, Suomen Keskusta
Kai Kleemola, eläkeläinen, SDP
Seppo Korpi, eläkeläinen, SDP
Satu Koskimäki, kojeistoasentaja, Vasemmistoliitto
Antti Marjamäki, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto (sit.)
Arne Mäenpää, levyseppä, Vasemmistoliitto
Veijo Nygren, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Kerttu Ojajärvi, varastotyöntekijä, Vasemmistoliitto
Pekka Pörsti, muuntajakalustaja, Vasemmistoliitto
Tapio Ruostetoja, koestaja, SDP
Andreas Toppar, varastotyöntekijä, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto (sit.)
Mikko Viertokangas, metallimies, eräopas, SDP

VALKEAKOSKI
Jouni Ahlgren, hienomekaanikko, Vasemmistoliitto
Kari Helenius, tarkastaja, pääluottamusmies, SDP
Esko Laakso, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Esko Lehtonen, kirjastovirkailija, Vasemmistoliitto

VANTAA
Markku Kyröläinen, työsuojeluvaltuuttelu, putkiasentaja, Vasemmistoliitto
Ville Rahkala, asentaja, SDP

VARKAUS
Risto Eklund, putkiseppä , Vasemmistoliitto
Sini Vainio, tarkastaja, varapääluottamusmies, SDP

VEHMAA
Saila Kaattari, hitsaaja, Vasemmistoliitto

VIMPELI
Jouni Leppäaho, trukinkuljettaja, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto
Lauri Viiitala, eläkeläinen, SDP
Pasi Sova, metallimies, Yhteislista Haloo Vimpeli

VESILAHTI
Ari Perämaa, sähköasentaja, Perussuomalaiset

VIRRAT
Risto Viitanen, eläkeläinen, Vasemmistoliitto

YLIVIESKA
Jouko Alahäivälä, levyseppähitsaaja, Vasemmistoliitto
Markku Jylkkä, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Katja Lassila, elektroniikkatyöntekijä, SDP
Juha Törmälä, autonkuljettaja, Perussuomalaiset
Ahti Törmälä, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Jouko Ylimäki, eläkeläinen, Suomen Keskusta

YLÖJÄRVI
Heidi Koivisto, elektroniikkatyöntekijä, pääluottamusmies, SDP
Erkki Moisio, PDI-tarkastaja, Vasemmistoliitto
Kimmo Mäkinen, kokooja, Vasemmistoliitto
Jouni Pääsky, huoltoesimies, korjausmyyjä, Vasemmistoliitto
Petri Sundvall, hitsaaja, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto

YPÄJÄ
Vesa Oja, pääluottamusmies,Vasemmistoliitto

ÄHTÄRI
Hannu Heikkilä, särmääjä, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto (sit.)
Tapio Järvinen, metallimies, SDP
Kari Nokelainen, hitsaaja, SDP
Henna Potinkara, alumiinihitsaaja, Vihreä Liitto

ÄÄNEKOSKI
Jani Korhonen, järjestäjä, SDP
Seppo Lahukka, peltiseppä, Vasemmistoliitto 
Tuula Lehtonen, eläkeläinen, SDP
Sami Mertaniemi, varastotyöntekijä, Vasemmistoliitto
Eila Nurmi, tekninen avustaja, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Riitta Nyrönen, eläkeläinen, SDP
Jari Väätäinen, materiaalinkäsittelijä, Vasemmistoliitto